Aktiebolag Gagnef
SAO Guld och Silver AB
400 sökningar
69,8 mkr
+62,3 %14,5 %
+7,1 p.e.79,3 %
+8,8 p.e.5
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 69 792 | 42 999 | 28 403 | 46 291 | 39 096 | 38 888 | 16 612 | 4 272 |
| Rörelseresultat | 10 116 | 3 193 | 182 | −1 106 | −1 787 | 1 061 | 925 | −88 |
| Årets resultat | 6 170 | 2 526 | 113 | −1 191 | −1 035 | 425 | 575 | −88 |
| Eget kapital | 11 820 | 3 223 | 698 | 585 | 76 | 512 | 537 | −38 |
| Balansomslutning | 14 905 | 4 569 | 1 836 | 2 127 | 2 346 | 2 332 | 1 121 | 232 |
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 3 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 69 792 | 42 999 | 28 403 | 46 291 | 39 096 | 38 888 | 16 612 | 4 272 |
| Personalkostnader | 4 208 | 2 810 | 2 081 | 2 838 | 2 939 | 2 594 | 1 224 | 399 |
| Av- och nedskrivningar | 157 | 112 | 58 | 159 | 39 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 9 238 | 6 343 | 4 815 | 8 337 | 7 868 | 4 726 | 2 082 | 771 |
| Övriga rörelseposter, netto | −46 073 | −30 541 | −21 267 | −36 063 | −30 037 | −30 507 | −12 381 | −3 190 |
| Rörelseresultat | 10 116 | 3 193 | 182 | −1 106 | −1 787 | 1 061 | 925 | −88 |
| Ränteintäkter | 253 | 14 | 7 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 6 | 76 | 44 | 14 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 368 | 3 201 | 113 | −1 150 | −1 801 | 1 096 | 925 | −88 |
| Bokslutsdispositioner | −2 595 | −461 | 0 | 0 | 766 | −552 | −213 | 0 |
| Skatt | 1 603 | 215 | 0 | 41 | 0 | 119 | 137 | 0 |
| Årets resultat | 6 170 | 2 526 | 113 | −1 191 | −1 035 | 425 | 575 | −88 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 423 | 579 | 457 | 683 | 591 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 12 597 | 3 129 | 824 | 811 | 1 095 | 2 157 | 1 051 | 135 |
| Kassa och bank | 1 885 | 861 | 555 | 633 | 660 | 175 | 70 | 97 |
| Omsättningstillgångar | 14 482 | 3 990 | 1 379 | 1 444 | 1 755 | 2 332 | 1 121 | 232 |
| Summa tillgångar | 14 905 | 4 569 | 1 836 | 2 127 | 2 346 | 2 332 | 1 121 | 232 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 174 | 647 | 535 | 26 | 1 061 | 37 | −88 | 0 |
| Eget kapital | 11 820 | 3 223 | 698 | 585 | 76 | 512 | 537 | −38 |
| Justerat eget kapital | 14 246 | 3 589 | 698 | 585 | 76 | 1 119 | 706 | −38 |
| Obeskattade reserver | 3 055 | 461 | 0 | 0 | 0 | 765 | 213 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 83 | 738 | 752 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 456 | 885 | 1 055 | 804 | 1 518 | 1 055 | 371 | 270 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 905 | 4 569 | 1 836 | 2 127 | 2 346 | 2 332 | 1 121 | 232 |
| Ställda säkerheter | 0 | 102 | 146 | 655 | 591 | 0 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 2 300 | 2 300 | 2 300 | 2 300 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 362 bolag som granskas inom samma bransch hamnar SAO Guld och Silver AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 69,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,5 procent, och soliditeten var hög — 79,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 62 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Gagnef.
Bolaget ska bedriva handel med ädelmetaller samt därmed förenlig verksanhet.
Styrelse & ledning
- Martti Kaleva Österman (f. 1983) Verkställande direktör
- Martti Kaleva Österman (f. 1983) Styrelseledamot
- Jani Honkanen (f. 1977) Styrelsesuppleant
- Tiina Annika Honkanen (f. 1980) Extern firmatecknare
- Hannu Harju (f. 1953) Revisor
Koncern
| Moderbolag | ARVO-OSTOT OY |
|---|---|
| Koncernmoder | ARVO-OSTOT OY |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-07-02 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med metaller och metallmalmer (SNI 46820) |
| Adress | Högsvevägen 20c, 785 43, Mockfjärd Besök: Högsvevägen 20 C, Mockfjärd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |