Aktiebolag Vetlanda
Santas Fastighets AB
63 sökningar
Omsättning 2025
192 tkr
−3,0 %Rörelsemarginal
55,7 %
−3,4 p.e.Soliditet
6,5 %
−0,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 192 | 198 | 156 | 120 | 120 |
| Rörelseresultat | 107 | 117 | 89 | 45 | 56 |
| Årets resultat | −16 | −17 | −6 | −10 | 1 |
| Eget kapital | 155 | 170 | 187 | 193 | 203 |
| Balansomslutning | 2 389 | 2 503 | 1 969 | 2 030 | 2 080 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 192 | 198 | 156 | 120 | 120 |
| Av- och nedskrivningar | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 |
| Övriga externa kostnader | 40 | 28 | 14 | 22 | 11 |
| Övriga rörelseposter, netto | 8 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 107 | 117 | 89 | 45 | 56 |
| Ränteintäkter | 10 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 133 | 134 | 95 | 55 | 55 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | −17 | −6 | −10 | 1 |
| Årets resultat | −16 | −17 | −6 | −10 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 167 | 1 520 | 1 273 | 1 326 | 1 380 |
| Kortfristiga fordringar | 1 219 | 978 | 694 | 682 | 694 |
| Kassa och bank | 3 | 5 | 2 | 22 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 1 222 | 983 | 696 | 704 | 701 |
| Summa tillgångar | 2 389 | 2 503 | 1 969 | 2 030 | 2 080 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 121 | 137 | 143 | 153 | 152 |
| Eget kapital | 155 | 170 | 187 | 193 | 203 |
| Justerat eget kapital | 155 | 170 | 187 | 193 | 203 |
| Långfristiga skulder | 2 118 | 2 223 | 1 747 | 1 777 | 1 807 |
| Kortfristiga skulder | 116 | 110 | 35 | 60 | 70 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 389 | 2 503 | 1 969 | 2 030 | 2 080 |
| Ställda säkerheter | 2 357 | 2 357 | 2 200 | 2 200 | 2 200 |
Verksamhet
Santas Fastighets AB omsatte 192 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 55,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 6,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Sätet finns i Vetlanda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Attila Santa (f. 1972) Styrelseledamot
- Anna Santa (f. 1952) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Santas i Vetlanda AB (556631-0990) |
|---|---|
| Koncernmoder | Santas i Vetlanda AB (556631-0990) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-20 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Spikvägen 2, 574 37, Vetlanda Besök: Spikvägen 2, Vetlanda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |