Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar SANDT STÄDSERVICE AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
SANDT STÄDSERVICE AB ökade omsättningen med 26 procent senaste året. Medianen bland branschens 939 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 16,0 procent, mot branschmedianens 5,5 procent.
Soliditeten ligger på 51,1 procent — branschens median är 32,6 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Lokalvård
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 495 | 785 | 37 % | |
| Värdeförändring | +248,0 % | 30 | 775 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +25,6 % | 98 | 939 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 16,0 % | 115 | 939 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 56,4 % | 234 | 939 | 75 % |
| Soliditet | 51,1 % | 184 | 938 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 450 tkr | 852 | 939 | 9 % |
| Rörelseresultat per anställd | 72 tkr | 239 | 939 | 75 % |
| Nettoomsättning | 4 053 tkr | 817 | 939 | 13 % |
| Rörelseresultat | 648 tkr | 394 | 939 | 58 % |
| Antal anställda | 9 | 594 | 939 | 37 % |
Värmlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 338 | 1 625 | 18 % | |
| Värdeförändring | +248,0 % | 32 | 1 606 | 98 % |
| Tillväxt i omsättning | +25,6 % | 245 | 2 064 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 16,0 % | 288 | 2 064 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 56,4 % | 254 | 2 064 | 88 % |
| Soliditet | 51,1 % | 581 | 2 063 | 72 % |
| Nettoomsättning per anställd | 450 tkr | 2 054 | 2 064 | 0 % |
| Rörelseresultat per anställd | 72 tkr | 1 207 | 2 064 | 42 % |
| Nettoomsättning | 4 053 tkr | 1 968 | 2 064 | 5 % |
| Rörelseresultat | 648 tkr | 1 113 | 2 064 | 46 % |
| Antal anställda | 9 | 805 | 2 064 | 61 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 57 215 | 70 189 | 18 % | |
| Värdeförändring | +248,0 % | 1 777 | 69 145 | 97 % |
| Tillväxt i omsättning | +25,6 % | 11 826 | 87 530 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 16,0 % | 13 529 | 87 448 | 85 % |
| Avkastning på eget kapital | 56,4 % | 13 107 | 87 549 | 85 % |
| Soliditet | 51,1 % | 27 202 | 87 505 | 69 % |
| Nettoomsättning per anställd | 450 tkr | 87 050 | 87 550 | 1 % |
| Rörelseresultat per anställd | 72 tkr | 50 428 | 87 550 | 42 % |
| Nettoomsättning | 4 053 tkr | 83 660 | 87 550 | 4 % |
| Rörelseresultat | 648 tkr | 48 108 | 87 550 | 45 % |
| Antal anställda | 9 | 37 397 | 87 550 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .