Aktiebolag Trollhättan Fusionerat 2026-04-27
Sandflo Forma AB
142 sökningar
5,5 mkr
−11,5 %-12,8 %
−6,4 p.e.38,1 %
−31,2 p.e.5
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 511 | 6 229 | 6 966 | 4 023 | 3 992 |
| Rörelseresultat | −705 | −400 | 1 120 | −59 | −598 |
| Årets resultat | −608 | 82 | 572 | 79 | 31 |
| Eget kapital | 1 624 | 2 233 | 2 151 | 1 579 | 1 500 |
| Balansomslutning | 4 257 | 3 346 | 4 715 | 2 668 | 2 612 |
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 511 | 6 229 | 6 966 | 4 023 | 3 992 |
| Personalkostnader | 2 771 | 2 769 | 2 512 | 2 392 | 2 249 |
| Av- och nedskrivningar | 128 | 147 | 89 | 104 | 129 |
| Övriga externa kostnader | 2 172 | 2 673 | 2 655 | 2 046 | 2 009 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 145 | −1 040 | −590 | 460 | −203 |
| Rörelseresultat | −705 | −400 | 1 120 | −59 | −598 |
| Ränteintäkter | 5 | 5 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 38 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −717 | −377 | 1 123 | −58 | −596 |
| Bokslutsdispositioner | 109 | 540 | −371 | 229 | 627 |
| Koncernbidrag | 0 | −50 | −26 | −66 | 0 |
| Skatt | 0 | 32 | 154 | 25 | 0 |
| Årets resultat | −608 | 82 | 572 | 79 | 31 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 400 | 468 | 615 | 859 | 918 |
| Varulager | 767 | 715 | 835 | 412 | 303 |
| Kortfristiga fordringar | 2 057 | 2 131 | 2 298 | 903 | 889 |
| Kassa och bank | 33 | 32 | 967 | 494 | 502 |
| Omsättningstillgångar | 2 857 | 2 878 | 4 100 | 1 809 | 1 694 |
| Summa tillgångar | 4 257 | 3 346 | 4 715 | 2 668 | 2 612 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 112 | 2 031 | 1 459 | 1 380 | 1 349 |
| Eget kapital | 1 624 | 2 233 | 2 151 | 1 579 | 1 500 |
| Justerat eget kapital | 1 624 | 2 320 | 2 666 | 1 800 | 1 903 |
| Obeskattade reserver | 0 | 109 | 649 | 278 | 507 |
| Kortfristiga skulder | 2 633 | 1 004 | 1 915 | 811 | 605 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 257 | 3 346 | 4 715 | 2 668 | 2 612 |
| Ställda säkerheter | 800 | 500 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Sandflo Forma AB 5,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -12,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 38,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Trollhättan.
Bolaget ska utföra mekaniskt bearbetade arbeten genom svarvning, fräsning och klippning av plåt som underleverantör till verkstadsindustrin samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Johan Sandflo (f. 1979) Verkställande direktör
- Johan Sandflo (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Jan Meng (f. 1955) Styrelseledamot
- Bo Evald Sandflo (f. 1948) Styrelsesuppleant
- Thomas Olofsson (f. 1965) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | SandfloGruppen AB (559082-1624) |
|---|---|
| Koncernmoder | SandfloGruppen AB (559082-1624) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-06-12 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Kardanvägen 43, 461 38, Trollhättan Besök: Kardanvägen 43, Trollhättan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0520-81219 |