Aktiebolag Trollhättan
Sandflo Fastigheter AB
72 sökningar
Omsättning 2025
312 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
58,3 %
−2,6 p.e.Soliditet
21,4 %
+3,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 312 | 312 | 312 | 312 | 143 | 243 | 290 | 339 |
| Rörelseresultat | 182 | 190 | 157 | 192 | 6 | 18 | 52 | 54 |
| Årets resultat | 67 | 80 | 44 | 86 | 0 | 0 | 16 | 15 |
| Eget kapital | 472 | 405 | 325 | 281 | 195 | 195 | 195 | 179 |
| Balansomslutning | 2 204 | 2 199 | 2 231 | 2 297 | 2 318 | 2 386 | 2 464 | 2 549 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 312 | 312 | 312 | 312 | 143 | 243 | 290 | 339 |
| Av- och nedskrivningar | 96 | 100 | 100 | 100 | 100 | 106 | 112 | 113 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 21 | 55 | 20 | 38 | 86 | 218 | 172 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 1 | −33 | 92 | — |
| Rörelseresultat | 182 | 190 | 157 | 192 | 6 | 18 | 52 | 54 |
| Ränteintäkter | 7 | 11 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 85 | 120 | 125 | 70 | 42 | 39 | 33 | 29 |
| Resultat efter finansiella poster | 104 | 81 | 42 | 122 | −35 | −22 | 19 | 25 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 34 | −34 | 0 | 70 | 1 | −6 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | −48 | 0 | 0 |
| Skatt | 37 | 1 | 31 | 3 | 0 | 0 | 4 | 4 |
| Årets resultat | 67 | 80 | 44 | 86 | 0 | 0 | 16 | 15 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 694 | 1 790 | 1 890 | 1 990 | 2 090 | 2 191 | 2 330 | 2 442 |
| Kortfristiga fordringar | 247 | 386 | 335 | 191 | 167 | 177 | 112 | 44 |
| Kassa och bank | 263 | 23 | 6 | 116 | 61 | 18 | 22 | 63 |
| Omsättningstillgångar | 510 | 409 | 341 | 307 | 228 | 196 | 134 | 106 |
| Summa tillgångar | 2 204 | 2 199 | 2 231 | 2 297 | 2 318 | 2 386 | 2 464 | 2 549 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 305 | 225 | 181 | 95 | 95 | 95 | 79 | 64 |
| Eget kapital | 472 | 405 | 325 | 281 | 195 | 195 | 195 | 179 |
| Justerat eget kapital | 472 | 405 | 325 | 307 | 195 | 195 | 251 | 235 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 33 | 0 | 0 | 70 | 71 |
| Långfristiga skulder | 1 552 | 1 659 | 1 766 | 1 873 | 1 980 | 2 060 | 2 034 | 2 209 |
| Kortfristiga skulder | 180 | 135 | 140 | 110 | 143 | 131 | 165 | 90 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 204 | 2 199 | 2 231 | 2 297 | 2 318 | 2 386 | 2 464 | 2 549 |
| Ställda säkerheter | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 129 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sandflo Fastigheter AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 312 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 58,3 procent, och soliditeten var måttlig — 21,4 procent. Sätet finns i Trollhättan.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Sandflo (f. 1979) Styrelseledamot
- Gunilla Elisabet Sandflo (f. 1954) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | SandfloGruppen AB (559082-1624) |
|---|---|
| Koncernmoder | SandfloGruppen AB (559082-1624) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-12-20 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Kardanvägen 43, 461 38, Trollhättan Besök: Kardanvägen 43, Trollhättan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |