Aktiebolag Strängnäs
Sanda Sommargården AB
155 sökningar
Omsättning 2025
55 tkr
+1,9 %Rörelsemarginal
-469,1 %
+16,1 p.e.Soliditet
97,4 %
−0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 55 | 54 | 55 | 53 | 123 |
| Rörelseresultat | −258 | −262 | −245 | −292 | −357 |
| Årets resultat | −222 | −224 | −245 | −230 | −357 |
| Eget kapital | 12 852 | 13 284 | 13 708 | 14 153 | 14 568 |
| Balansomslutning | 13 197 | 13 607 | 13 853 | 14 157 | 14 576 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 55 | 54 | 55 | 53 | 123 |
| Av- och nedskrivningar | 215 | 220 | 220 | 220 | 195 |
| Övriga externa kostnader | 80 | 76 | 72 | 95 | 256 |
| Övriga rörelseposter, netto | −18 | −20 | −8 | −30 | −29 |
| Rörelseresultat | −258 | −262 | −245 | −292 | −357 |
| Ränteintäkter | 36 | 38 | 0 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −222 | −224 | −245 | −230 | −357 |
| Årets resultat | −222 | −224 | −245 | −230 | −357 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 055 | 13 435 | 13 816 | 14 036 | 14 494 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 2 | 2 | 2 | 16 |
| Kassa och bank | 140 | 170 | 35 | 119 | 67 |
| Omsättningstillgångar | 142 | 173 | 36 | 121 | 83 |
| Summa tillgångar | 13 197 | 13 607 | 13 853 | 14 157 | 14 576 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 13 024 | 13 458 | 13 903 | 14 333 | 14 875 |
| Eget kapital | 12 852 | 13 284 | 13 708 | 14 153 | 14 568 |
| Justerat eget kapital | 12 852 | 13 284 | 13 708 | 14 153 | 14 568 |
| Kortfristiga skulder | 345 | 323 | 145 | 4 | 8 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 197 | 13 607 | 13 853 | 14 157 | 14 576 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 nådde Sanda Sommargården AB en omsättning på 55 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -469,1 procent, och soliditeten var hög — 97,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Sätet finns i Strängnäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet samt bedriva hästverksamhet genom uthyrning av boxar, uthyrning av tränings och tävlingsanläggning och därmed förenlig verksamhet, samt ha till föremål för sin verksamhet att bedriva kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Charlotta Axling (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Eva Charlotta Axling (f. 1947) Styrelseledamot
- Oscar Ludvig Axling (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Alf Ekström (f. 1980) Revisor
- Andreas Mathiasen (f. 1977) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-19 |
|---|---|
| Bransch | Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter (SNI 68209) |
| Adress | Sanda Sommargården 1, 645 93, Strängnäs Besök: Sanda Sommargården 1, Strängnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |