Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar SANDA HÖNSERI AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
SANDA HÖNSERI AB minskade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 61 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 4,1 procent, mot branschmedianens 8,8 procent.
Soliditeten ligger på 68,4 procent — branschens median är 59,0 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Äggproduktion (för försäljning)
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −3,5 % | 41 | 61 | 33 % |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 42 | 61 | 31 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,7 % | 24 | 61 | 61 % |
| Soliditet | 68,4 % | 21 | 61 | 66 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 477 tkr | 58 | 61 | 5 % |
| Rörelseresultat per anställd | 101 tkr | 48 | 61 | 21 % |
| Nettoomsättning | 14 859 tkr | 53 | 61 | 13 % |
| Rörelseresultat | 605 tkr | 48 | 61 | 21 % |
| Antal anställda | 6 | 26 | 61 | 57 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −3,5 % | 16 912 | 24 743 | 32 % |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 13 385 | 24 710 | 46 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,7 % | 10 486 | 24 752 | 58 % |
| Soliditet | 68,4 % | 4 766 | 24 704 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 477 tkr | 8 860 | 24 753 | 64 % |
| Rörelseresultat per anställd | 101 tkr | 12 174 | 24 753 | 51 % |
| Nettoomsättning | 14 859 tkr | 14 035 | 24 753 | 43 % |
| Rörelseresultat | 605 tkr | 13 868 | 24 753 | 44 % |
| Antal anställda | 6 | 15 408 | 24 753 | 38 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −3,5 % | 60 419 | 87 562 | 31 % |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 48 971 | 87 475 | 44 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,7 % | 33 952 | 87 581 | 61 % |
| Soliditet | 68,4 % | 16 776 | 87 381 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 477 tkr | 30 388 | 87 582 | 65 % |
| Rörelseresultat per anställd | 101 tkr | 44 402 | 87 582 | 49 % |
| Nettoomsättning | 14 859 tkr | 46 223 | 87 582 | 47 % |
| Rörelseresultat | 605 tkr | 49 283 | 87 582 | 44 % |
| Antal anställda | 6 | 51 164 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .