Aktiebolag Mora
Sanda Fastigheter AB
79 sökningar
Omsättning 2025
593 tkr
−11,1 %Rörelsemarginal
6,4 %
−17,3 p.e.Soliditet
40,3 %
+20,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 593 | 667 | 640 | 586 | 580 | 584 | 576 | 633 |
| Rörelseresultat | 38 | 158 | 135 | 142 | 170 | 190 | 157 | 117 |
| Årets resultat | −7 | 44 | 13 | 41 | 77 | 88 | 59 | 4 |
| Eget kapital | 781 | 788 | 744 | 732 | 691 | 614 | 526 | 467 |
| Balansomslutning | 1 936 | 3 884 | 3 917 | 4 000 | 3 751 | 3 794 | 3 632 | 3 705 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 593 | 667 | 640 | 586 | 580 | 584 | 576 | 633 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 103 | 103 | 90 | 77 | 65 | 60 | 118 |
| Övriga externa kostnader | 999 | 407 | 402 | 355 | 333 | 329 | 358 | 398 |
| Övriga rörelseposter, netto | 476 | — | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 38 | 158 | 135 | 142 | 170 | 190 | 157 | 117 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 47 | 113 | 134 | 101 | 86 | 95 | 98 | 113 |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | 46 | 1 | 41 | 85 | 97 | 60 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Skatt | 0 | 2 | 4 | 0 | 8 | 9 | 0 | 1 |
| Årets resultat | −7 | 44 | 13 | 41 | 77 | 88 | 59 | 4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 769 | 3 792 | 3 852 | 3 955 | 3 725 | 3 738 | 3 597 | 3 625 |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 54 | 15 | 3 | 7 | 31 | 2 | 44 |
| Kassa och bank | 42 | 38 | 50 | 42 | 18 | 25 | 32 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 166 | 92 | 65 | 45 | 26 | 56 | 35 | 80 |
| Summa tillgångar | 1 936 | 3 884 | 3 917 | 4 000 | 3 751 | 3 794 | 3 632 | 3 705 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 688 | 644 | 631 | 591 | 514 | 426 | 367 | 363 |
| Eget kapital | 781 | 788 | 744 | 732 | 691 | 614 | 526 | 467 |
| Justerat eget kapital | 781 | 788 | 744 | 744 | 703 | 626 | 538 | 479 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Långfristiga skulder | 641 | 2 823 | 2 909 | 3 032 | 2 807 | 2 945 | 2 885 | 2 967 |
| Kortfristiga skulder | 514 | 273 | 264 | 221 | 238 | 220 | 206 | 256 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 936 | 3 884 | 3 917 | 4 000 | 3 751 | 3 794 | 3 632 | 3 705 |
| Ställda säkerheter | 3 916 | 3 916 | 3 916 | 3 916 | 3 916 | 3 916 | 3 916 | 3 916 |
| Ansvarsförbindelser | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sanda Fastigheter AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 593 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,4 procent, och soliditeten var god — 40,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Sätet finns i Mora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Olof Wallin (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Monica Wallin (f. 1970) Styrelseledamot
- Rickard Wallin (f. 1994) Styrelsesuppleant
- Tomas Wallin (f. 1992) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-12-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Båtvägen 16, 792 50, Mora Besök: Båtvägen 16, Mora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |