Aktiebolag Stockholm
Sampi AB
9 sökningar
822 tkr
+5,9 %7,8 %
+8,0 p.e.26,2 %
−21,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 822 | 776 | 369 |
| Rörelseresultat | 64 | −2 | 205 |
| Årets resultat | 35 | −3 | 163 |
| Eget kapital | 220 | 185 | 188 |
| Balansomslutning | 841 | 386 | 382 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 822 | 776 | 369 |
| Personalkostnader | 566 | 658 | 111 |
| Av- och nedskrivningar | 79 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 113 | 121 | 54 |
| Rörelseresultat | 64 | −2 | 205 |
| Räntekostnader | 19 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 45 | −3 | 205 |
| Skatt | 10 | 0 | 42 |
| Årets resultat | 35 | −3 | 163 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 350 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 123 | 85 | 89 |
| Kassa och bank | 368 | 301 | 293 |
| Omsättningstillgångar | 490 | 386 | 382 |
| Summa tillgångar | 841 | 386 | 382 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 160 | 163 | 0 |
| Eget kapital | 220 | 185 | 188 |
| Justerat eget kapital | 220 | 185 | 188 |
| Kortfristiga skulder | 621 | 201 | 194 |
| Summa eget kapital och skulder | 841 | 386 | 382 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 8 489 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sampi AB strax under mitten sett till omsättning, med 822 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 7,8 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 26,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Utveckling av mätinstrument för laboratorium. Konsult inom mätteknik Anpassning av handikapphjälpmedel och bostäder. Utveckling av rehab-hjälpmedel.
Styrelse & ledning
- Christer Enroth (f. 1954) Verkställande direktör
- Christer Enroth (f. 1954) Styrelseledamot
- Anna Liisa Enroth (f. 1964) Styrelsesuppleant
- Anna Liisa Enroth (f. 1964) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-06-13 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Önologgatan 1, 117 57, Stockholm Besök: Önologgatan 1, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |