Aktiebolag Söderköping
Salver AB
125 sökningar
Omsättning 2025
121 tkr
+16,3 %Rörelsemarginal
60,3 %
Soliditet
42,5 %
−43,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 121 | 104 | 84 | 42 | 12 |
| Rörelseresultat | 73 | −110 | −191 | −604 | −678 |
| Årets resultat | 110 | −58 | −191 | −604 | −705 |
| Eget kapital | 305 | 2 494 | 2 552 | 2 743 | 3 347 |
| Balansomslutning | 717 | 2 892 | 2 808 | 3 033 | 4 255 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 121 | 104 | 84 | 42 | 12 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 2 | 277 | 151 |
| Övriga externa kostnader | 48 | 215 | 274 | 370 | 539 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 | 1 | 1 | — |
| Rörelseresultat | 73 | −110 | −191 | −604 | −678 |
| Ränteintäkter | 38 | 53 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | 110 | −58 | −191 | −604 | −705 |
| Årets resultat | 110 | −58 | −191 | −604 | −705 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 149 | 192 | 147 | 128 | 198 |
| Kassa och bank | 568 | 2 700 | 2 661 | 2 905 | 4 058 |
| Omsättningstillgångar | 717 | 2 892 | 2 808 | 3 033 | 4 255 |
| Summa tillgångar | 717 | 2 892 | 2 808 | 3 033 | 4 255 |
| Aktiekapital | 63 | 63 | 63 | 63 | 63 |
| Balanserat resultat | −3 856 | −1 499 | −1 307 | −703 | 1 |
| Eget kapital | 305 | 2 494 | 2 552 | 2 743 | 3 347 |
| Justerat eget kapital | 305 | 2 494 | 2 552 | 2 743 | 3 347 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 675 |
| Kortfristiga skulder | 412 | 398 | 256 | 290 | 233 |
| Summa eget kapital och skulder | 717 | 2 892 | 2 808 | 3 033 | 4 255 |
| Ansvarsförbindelser | 825 | 825 | 825 | 825 | 825 |
Verksamhet
Salver AB omsatte 121 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 359 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 60,3 procent, och soliditeten var god — 42,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 16 procent. Sätet finns i Söderköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom verksamhetsut- veckling av turism och annan kulturell verksamhet med hjälp av informationsteknologi samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- David Ullström (f. 1987) Styrelseledamot
- Johannes Ullström (f. 1988) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Oedling systems AB (556599-8282) |
|---|---|
| Koncernmoder | Oedling systems AB (556599-8282) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-06-07 |
|---|---|
| Bransch | Turist- och bokningsverksamhet (SNI 79900) |
| Adress | Svedjevägen 8, 614 96, Östra Ryd Besök: Svedjevägen 8, Östra Ryd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |