Aktiebolag Göteborg
Salt Labs AB
106 sökningar
Omsättning 2025
4,5 mkr
−1,8 %Rörelsemarginal
53,9 %
+15,1 p.e.Soliditet
78,1 %
−5,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 483 | 4 565 | 2 353 | 1 300 | 1 493 |
| Rörelseresultat | 2 418 | 1 772 | 965 | 1 302 | 1 327 |
| Årets resultat | 8 116 | 50 853 | 23 632 | 77 | 91 |
| Eget kapital | 322 445 | 334 329 | 303 476 | 6 528 | 6 452 |
| Balansomslutning | 413 032 | 398 572 | 320 777 | 11 143 | 10 989 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 483 | 4 565 | 2 353 | 1 300 | 1 493 |
| Personalkostnader | 88 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 584 | 2 672 | 1 387 | 147 | 165 |
| Övriga rörelseposter, netto | 607 | −121 | — | 149 | — |
| Rörelseresultat | 2 418 | 1 772 | 965 | 1 302 | 1 327 |
| Ränteintäkter | 223 | 8 | 16 | — | — |
| Räntekostnader | 620 | 243 | 123 | 0 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 021 | −4 463 | 859 | 1 302 | 1 321 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 3 327 | 0 |
| Koncernbidrag | 8 249 | 70 079 | 28 900 | −4 485 | −1 200 |
| Skatt | 2 154 | 14 763 | 6 127 | 67 | 30 |
| Årets resultat | 8 116 | 50 853 | 23 632 | 77 | 91 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 291 559 | 291 559 | 290 340 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 177 | 177 | 177 |
| Kortfristiga fordringar | 121 473 | 107 013 | 30 260 | 10 966 | 10 812 |
| Omsättningstillgångar | 121 473 | 107 013 | 30 438 | 11 143 | 10 989 |
| Summa tillgångar | 413 032 | 398 572 | 320 777 | 11 143 | 10 989 |
| Aktiekapital | 53 | 53 | 53 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 287 579 | 256 726 | 79 | 6 401 | 6 311 |
| Eget kapital | 322 445 | 334 329 | 303 476 | 6 528 | 6 452 |
| Justerat eget kapital | 322 445 | 334 329 | 303 476 | 6 528 | 9 094 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 327 |
| Kortfristiga skulder | 90 587 | 64 243 | 17 301 | 4 615 | 1 210 |
| Summa eget kapital och skulder | 413 032 | 398 572 | 320 777 | 11 143 | 10 989 |
Verksamhet
Salt Labs AB omsatte 4,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,7 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 53,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 78,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagetsverksamhet ska vara att direkt eller indirekt bedriva handel med tobaksvaror samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Martin Benckert (f. 1977) Styrelseledamot
- Jelena Slomo (f. 1985) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Oskar Wall (f. 1975) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Madhat AB (556712-3772) |
|---|---|
| Koncernmoder | FOUNTAINHEAD LTD |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-07-04 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med tobak (SNI 46350) |
| Adress | Box 2180, 531 02, Lidköping Besök: Box 2180, Lidköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |