Aktiebolag Östersund
Salongen SG AB
50 sökningar
619 tkr
−4,2 %15,7 %
+2,7 p.e.74,3 %
+3,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 619 | 646 | 602 | 493 | 640 | 670 | 602 |
| Rörelseresultat | 97 | 84 | 0 | −25 | −18 | 27 | 82 |
| Årets resultat | 61 | 60 | 0 | −25 | 1 | 21 | 47 |
| Eget kapital | 168 | 154 | 94 | 94 | 119 | 118 | 97 |
| Balansomslutning | 226 | 216 | 140 | 151 | 168 | 214 | 169 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 619 | 646 | 602 | 493 | 640 | 670 | 602 |
| Personalkostnader | 321 | 366 | 404 | 376 | 445 | 434 | 321 |
| Övriga externa kostnader | 134 | 131 | 127 | 119 | 136 | 143 | 128 |
| Övriga rörelseposter, netto | −67 | −65 | −71 | −23 | −77 | −66 | −71 |
| Rörelseresultat | 97 | 84 | 0 | −25 | −18 | 27 | 82 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 97 | 84 | 0 | −25 | −18 | 27 | 80 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | −15 | 0 | 0 | 20 | 0 | −20 |
| Skatt | 16 | 10 | 0 | 0 | 1 | 6 | 14 |
| Årets resultat | 61 | 60 | 0 | −25 | 1 | 21 | 47 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 18 | 22 | 31 | 30 | 121 | 35 | 18 |
| Kassa och bank | 208 | 194 | 109 | 121 | 47 | 179 | 151 |
| Omsättningstillgångar | 226 | 216 | 140 | 151 | 168 | 214 | 169 |
| Summa tillgångar | 226 | 216 | 140 | 151 | 168 | 214 | 169 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 29 | 44 | 44 | 69 | 68 | 47 | 0 |
| Eget kapital | 168 | 154 | 94 | 94 | 119 | 118 | 97 |
| Justerat eget kapital | 196 | 166 | 94 | 94 | 119 | 134 | 113 |
| Obeskattade reserver | 35 | 15 | 0 | 0 | 0 | 20 | 20 |
| Kortfristiga skulder | 51 | 47 | 46 | 57 | 49 | 76 | 52 |
| Summa eget kapital och skulder | 226 | 216 | 140 | 151 | 168 | 214 | 169 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 984 granskade bolag ligger Salongen SG AB strax under mitten räknat på omsättning, med 619 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,7 procent, och soliditeten var hög — 74,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Östersund.
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet, äga och förvalta fastigheter, handla med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Pernilla Edenström Englund (f. 1972) Styrelseledamot
- Peter Englund (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-02 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Regnbågsvägen 3, 832 53, Frösön Besök: Regnbågsvägen 3, Frösön |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |