Aktiebolag Stockholm
Salong Stubben AB
115 sökningar
Omsättning 2025
979 tkr
+1,0 %Rörelsemarginal
-14,6 %
+12,0 p.e.Soliditet
35,2 %
+5,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 979 | 969 | 1 138 | 1 079 | 969 |
| Rörelseresultat | −143 | −258 | 3 | −79 | −203 |
| Årets resultat | −143 | −259 | 1 | −82 | −204 |
| Eget kapital | 25 | 51 | 60 | 59 | 111 |
| Balansomslutning | 71 | 170 | 380 | 371 | 473 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 979 | 969 | 1 138 | 1 079 | 969 |
| Personalkostnader | 532 | 551 | 547 | 512 | 541 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 50 | 50 | 52 |
| Övriga externa kostnader | 362 | 393 | 382 | 341 | 312 |
| Övriga rörelseposter, netto | −178 | −233 | −156 | −255 | −267 |
| Rörelseresultat | −143 | −258 | 3 | −79 | −203 |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 2 | 4 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −143 | −259 | 1 | −82 | −204 |
| Årets resultat | −143 | −259 | 1 | −82 | −204 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 50 | 100 | 150 | 200 |
| Varulager | 25 | 25 | 58 | 50 | 150 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 27 | 83 | 145 | 80 |
| Kassa och bank | 36 | 68 | 139 | 26 | 43 |
| Omsättningstillgångar | 71 | 120 | 280 | 221 | 273 |
| Summa tillgångar | 71 | 170 | 380 | 371 | 473 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 10 | 9 | 61 | 265 |
| Eget kapital | 25 | 51 | 60 | 59 | 111 |
| Justerat eget kapital | 25 | 51 | 60 | 59 | 111 |
| Långfristiga skulder | 0 | 50 | 250 | 250 | 300 |
| Kortfristiga skulder | 46 | 69 | 70 | 62 | 62 |
| Summa eget kapital och skulder | 71 | 170 | 380 | 371 | 473 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Salong Stubben AB 979 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 936 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -14,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 35,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva frisörsalong och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jannica Cavallius Arnell (f. 1968) Styrelseledamot
- Johnny Månsson (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-05-04 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Multrågatan 130, 162 55, Vällingby Besök: Multrågatan 130, Vällingby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |