starkabolag.se

Aktiebolag Falkenberg

Salong Lafrizz AB

85 sökningar

Omsättning 2026

4,8 mkr

+19,5 %
Rörelsemarginal

4,5 %

+4,7 p.e.
Soliditet

59,0 %

+2,4 p.e.
Anställda

2

+100,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Omsättning4 7723 9944 3893 9154 347
Rörelseresultat213−991−96249
Årets resultat28530101−25143
Eget kapital461176235233378
Balansomslutning7815258967391 106
Anställda21222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Nettoomsättning4 7723 9944 3893 9154 347
Personalkostnader876341766522941
Övriga externa kostnader467447427447398
Övriga rörelseposter, netto−3 216−3 215−3 105−3 042−2 759
Rörelseresultat213−991−96249
Ränteintäkter038——
Räntekostnader13332
Resultat efter finansiella poster213−997−95247
Bokslutsdispositioner153533471−62
Skatt811329141
Årets resultat28530101−25143

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Varulager234233237251223
Kortfristiga fordringar72759011359
Kassa och bank475217569375824
Omsättningstillgångar7815258967401 106
Summa tillgångar7815258967391 106
Aktiekapital120120120120120
Balanserat resultat51219133110
Eget kapital461176235233378
Justerat eget kapital461297399424625
Obeskattade reserver0153206240311
Kortfristiga skulder320196455266417
Summa eget kapital och skulder7815258967391 106

Verksamhet

Salong Lafrizz AB omsatte 4,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 935 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,5 procent, och soliditeten var hög — 59,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Falkenberg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva frisörsalong genom att hyra ut arbets- platser till personer som genom egna firmor'/bolag bedriver fri- sörverksamhet. Bolaget ska även tillhandahålla administrativa tjänster samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Salong Lafrizz AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Salong Lafrizz AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Salong Lafrizz AB (556647-0794)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Salong Lafrizz AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2003-08-04
Bransch Frisörer och barberare (SNI 96210)
Adress
Holgersgatan 13, 311 34, Falkenberg
Besök: Holgersgatan 13, Falkenberg
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad