Aktiebolag Strängnäs
Salong Banito AB
47 sökningar
1,5 mkr
+11,4 %47,7 %
−3,9 p.e.86,5 %
+2,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 456 | 1 307 | 1 296 | 1 259 | 1 221 | 1 211 |
| Rörelseresultat | 695 | 675 | 602 | 539 | 809 | 586 |
| Årets resultat | 594 | 587 | 481 | 428 | 641 | 346 |
| Eget kapital | 3 126 | 2 533 | 1 946 | 1 465 | 1 037 | 396 |
| Balansomslutning | 3 614 | 3 010 | 2 389 | 1 897 | 1 501 | 724 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 456 | 1 307 | 1 296 | 1 259 | 1 221 | 1 211 |
| Personalkostnader | 657 | 534 | 572 | 623 | 350 | 471 |
| Övriga externa kostnader | 47 | 63 | 94 | 49 | 28 | 120 |
| Övriga rörelseposter, netto | −57 | −35 | −28 | −48 | −34 | −34 |
| Rörelseresultat | 695 | 675 | 602 | 539 | 809 | 586 |
| Ränteintäkter | 53 | 64 | 4 | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 748 | 739 | 606 | 539 | 808 | 586 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −146 |
| Skatt | 154 | 152 | 125 | 111 | 167 | 94 |
| Årets resultat | 594 | 587 | 481 | 428 | 641 | 346 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 2 | 8 | 8 | 8 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 409 | 393 | 390 | 349 | 299 | 155 |
| Kassa och bank | 3 203 | 2 609 | 1 991 | 1 540 | 1 202 | 568 |
| Omsättningstillgångar | 3 614 | 3 010 | 2 389 | 1 897 | 1 501 | 724 |
| Summa tillgångar | 3 614 | 3 010 | 2 389 | 1 897 | 1 501 | 724 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 482 | 1 896 | 1 415 | 987 | 346 | 0 |
| Eget kapital | 3 126 | 2 533 | 1 946 | 1 465 | 1 037 | 396 |
| Justerat eget kapital | 3 242 | 2 649 | 2 062 | 1 581 | 1 153 | 512 |
| Obeskattade reserver | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 342 | 330 | 296 | 285 | 317 | 182 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 614 | 3 010 | 2 389 | 1 897 | 1 501 | 724 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 984 granskade bolag ligger Salong Banito AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 47,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 86,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Strängnäs.
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Banibal Chabo (f. 1984) Styrelseledamot
- Julja Rahawi (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-12-17 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Trädgårdsgatan 5, 645 31, Strängnäs Besök: Trädgårdsgatan 5, Strängnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |