Aktiebolag Tomelilla
Sällsa AB
64 sökningar
9,9 mkr
−8,7 %-7,2 %
−1,5 p.e.-35,8 %
−21,5 p.e.6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 899 | 10 844 | 17 648 | 8 159 | 5 660 | 6 591 | 6 815 |
| Rörelseresultat | −710 | −612 | −403 | 452 | 72 | −1 | 218 |
| Årets resultat | −723 | −554 | −367 | 268 | 112 | 29 | 22 |
| Eget kapital | −1 189 | −466 | 87 | 455 | 187 | 195 | 166 |
| Balansomslutning | 3 320 | 3 252 | 3 942 | 2 722 | 1 787 | 1 612 | 2 160 |
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 4 | 3 | 3 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 899 | 10 844 | 17 648 | 8 159 | 5 660 | 6 591 | 6 815 |
| Personalkostnader | 3 882 | 3 864 | 3 618 | 2 474 | 1 853 | 1 874 | 1 396 |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 105 | 140 | 152 | 125 | 124 | 168 |
| Övriga externa kostnader | 2 655 | 2 425 | 2 654 | 1 257 | 866 | 930 | 639 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 039 | −5 062 | −11 639 | −3 824 | −2 744 | −3 664 | −4 394 |
| Rörelseresultat | −710 | −612 | −403 | 452 | 72 | −1 | 218 |
| Ränteintäkter | 0 | 131 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 13 | 73 | 40 | 28 | 14 | 23 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | −723 | −554 | −443 | 424 | 58 | −23 | 197 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 77 | −77 | 87 | 72 | −150 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 80 | 33 | 20 | 24 |
| Årets resultat | −723 | −554 | −367 | 268 | 112 | 29 | 22 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 524 | 557 | 676 | 816 | 938 | 407 | 902 |
| Kortfristiga fordringar | 2 472 | 1 994 | 3 266 | 1 906 | 849 | 979 | 1 171 |
| Kassa och bank | 324 | 701 | 0 | 0 | 0 | 226 | 87 |
| Omsättningstillgångar | 2 796 | 2 695 | 3 266 | 1 906 | 849 | 1 205 | 1 258 |
| Summa tillgångar | 3 320 | 3 252 | 3 942 | 2 722 | 1 787 | 1 612 | 2 160 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −516 | 38 | 404 | 137 | 25 | 116 | 94 |
| Eget kapital | −1 189 | −466 | 87 | 455 | 187 | 195 | 166 |
| Justerat eget kapital | −1 189 | −466 | 87 | 515 | 187 | 263 | 292 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 76 | 0 | 86 | 159 |
| Långfristiga skulder | 44 | 49 | 462 | 431 | 827 | 193 | 470 |
| Kortfristiga skulder | 4 465 | 3 669 | 3 393 | 1 760 | 773 | 1 138 | 1 365 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 320 | 3 252 | 3 942 | 2 722 | 1 787 | 1 612 | 2 160 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 1 000 | 535 | 535 | 535 | 535 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 174 granskade bolag ligger Sällsa AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 9,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -7,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -35,8 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Tomelilla.
Byggnadsverksamhet samt design inom byggbranschen och därmed förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
- Jens Sassersson (f. 1987) Styrelseledamot
- Egon Sassersson (f. 1954) Styrelsesuppleant
- Anders Persson (f. 1964) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-06-01 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Norra Koboltgatan 2, 271 39, Ystad Besök: Norra Koboltgatan 2, Ystad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |