Aktiebolag Stockholm
Salem Investment Group AB
54 sökningar
Omsättning 2026
753 tkr
+255,2 %Rörelsemarginal
30,4 %
+28,5 p.e.Soliditet
64,4 %
−19,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 753 | 212 | 281 | 328 | 436 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 229 | 4 | 90 | 83 | 98 | −15 | −19 | −111 |
| Årets resultat | 181 | 2 | 134 | 66 | 118 | −15 | −19 | 498 |
| Eget kapital | 268 | 162 | 210 | 151 | 205 | 87 | 202 | 729 |
| Balansomslutning | 416 | 194 | 305 | 267 | 235 | 135 | 951 | 1 370 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 753 | 212 | 281 | 328 | 436 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 25 | 3 | 34 | 131 | 241 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 300 | 123 | 72 | 82 | 76 | 15 | 19 | 111 |
| Övriga rörelseposter, netto | −199 | −82 | −85 | −32 | −21 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 229 | 4 | 90 | 83 | 98 | −15 | −19 | −111 |
| Resultat efter finansiella poster | 229 | 4 | 90 | 83 | 98 | −15 | −19 | 498 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 48 | 1 | −43 | 17 | 27 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 181 | 2 | 134 | 66 | 118 | −15 | −19 | 498 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 20 | 71 | 73 | 76 | 79 | 79 | 79 | 79 |
| Kortfristiga fordringar | 117 | 40 | 29 | 142 | 8 | 1 | 2 | 7 |
| Kassa och bank | 279 | 83 | 203 | 49 | 148 | 55 | 871 | 1 284 |
| Omsättningstillgångar | 416 | 194 | 305 | 267 | 235 | 135 | 951 | 1 370 |
| Summa tillgångar | 416 | 194 | 305 | 267 | 235 | 135 | 951 | 1 370 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 37 | 110 | 26 | 35 | 37 | 52 | 171 | 181 |
| Eget kapital | 268 | 162 | 210 | 151 | 205 | 87 | 202 | 729 |
| Justerat eget kapital | 268 | 162 | 210 | 151 | 205 | 124 | 239 | 766 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 47 | 47 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 697 | 589 |
| Kortfristiga skulder | 148 | 32 | 95 | 116 | 30 | 0 | 5 | 5 |
| Summa eget kapital och skulder | 416 | 194 | 305 | 267 | 235 | 135 | 951 | 1 370 |
Verksamhet
Mätt mot de 607 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Salem Investment Group AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 753 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 30,4 procent, och soliditeten var hög — 64,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 255 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska arbeta med konsultverksamhet inom bygg samt it- tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nawar Amir Salem (f. 1975) Styrelseledamot
- Sally Riyadh Salem (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-06-24 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder (SNI 47771) |
| Adress | Järneksvägen 38, 163 47, Spånga Besök: Järneksvägen 38, Spånga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |