Aktiebolag Pajala
Saitta 77 AB
115 sökningar
Omsättning 2026
659 tkr
+46,1 %Rörelsemarginal
23,1 %
−3,3 p.e.Soliditet
61,0 %
−19,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 659 | 451 | 301 | 207 | 191 |
| Rörelseresultat | 152 | 119 | 106 | 19 | 16 |
| Årets resultat | 121 | 96 | 84 | 21 | 12 |
| Eget kapital | 239 | 218 | 247 | 163 | 142 |
| Balansomslutning | 392 | 272 | 350 | 190 | 179 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 659 | 451 | 301 | 207 | 191 |
| Personalkostnader | 339 | 244 | 100 | 115 | 100 |
| Övriga externa kostnader | 151 | 87 | 84 | 74 | 75 |
| Övriga rörelseposter, netto | −17 | — | −11 | — | — |
| Rörelseresultat | 152 | 119 | 106 | 19 | 16 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 0 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 153 | 121 | 106 | 19 | 16 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 |
| Skatt | 31 | 25 | 22 | 6 | 3 |
| Årets resultat | 121 | 96 | 84 | 21 | 12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 67 | 64 | 83 | 57 | 57 |
| Kassa och bank | 325 | 208 | 267 | 133 | 122 |
| Omsättningstillgångar | 392 | 272 | 350 | 190 | 179 |
| Summa tillgångar | 392 | 272 | 350 | 190 | 179 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 18 | 22 | 63 | 42 | 30 |
| Eget kapital | 239 | 218 | 247 | 163 | 142 |
| Justerat eget kapital | 239 | 218 | 247 | 163 | 148 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 153 | 54 | 103 | 27 | 29 |
| Summa eget kapital och skulder | 392 | 272 | 350 | 190 | 179 |
Verksamhet
Saitta 77 AB omsatte 659 tusen kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 472 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 23,1 procent, och soliditeten var hög — 61,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 46 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Pajala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva redovisning, skattekonsultationer, företagsekonomiska konsultationer, juridiska tjänster. Konstnärlig verksamhet såsom text- och musikproduktion, scenframträdanden, utgivning av böcker. Hushållsnära tjänster, uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Urban Kalla (f. 1962) Ordförande, Styrelseledamot
- Dennis Kalla (f. 1994) Styrelseledamot
- Anna Waara Kalla (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-06-10 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Saittarova 77, 984 93, Tärendö Besök: Saittarova 77, Tärendö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6864877 |