Aktiebolag Örebro
Saigon Holmen AB
115 sökningar
Omsättning 2024
10,6 mkr
+1,7 %Rörelsemarginal
9,8 %
+0,0 p.e.Soliditet
51,8 %
+0,8 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 597 | 10 420 | 9 530 | 9 429 | 9 875 | 12 136 | 12 235 |
| Rörelseresultat | 1 037 | 1 019 | 258 | 18 | 1 262 | 1 880 | 2 194 |
| Årets resultat | 46 | 72 | 382 | 36 | 725 | 1 096 | 1 302 |
| Eget kapital | 2 414 | 2 367 | 2 295 | 1 913 | 1 877 | 1 152 | 2 856 |
| Balansomslutning | 4 656 | 4 637 | 5 420 | 5 143 | 5 268 | 4 894 | 6 267 |
| Anställda | 6 | 6 | 8 | 8 | 8 | 9 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 597 | 10 420 | 9 530 | 9 429 | 9 875 | 12 136 | 12 235 |
| Personalkostnader | 3 110 | 2 633 | 3 514 | 3 423 | 3 170 | 4 196 | 3 237 |
| Av- och nedskrivningar | 69 | 75 | 75 | 67 | 37 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 2 389 | 2 397 | 2 022 | 2 086 | 1 797 | 2 148 | 2 182 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 992 | −4 296 | −3 661 | −3 835 | −3 609 | −3 907 | −4 617 |
| Rörelseresultat | 1 037 | 1 019 | 258 | 18 | 1 262 | 1 880 | 2 194 |
| Räntekostnader | 8 | 1 | 3 | 4 | 5 | 5 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 029 | 1 018 | 255 | 13 | 1 257 | 1 874 | 2 190 |
| Bokslutsdispositioner | 550 | 490 | 232 | 40 | −338 | −467 | −520 |
| Koncernbidrag | −1 500 | −1 400 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 32 | 36 | 106 | 17 | 194 | 311 | 368 |
| Årets resultat | 46 | 72 | 382 | 36 | 725 | 1 096 | 1 302 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 45 | 115 | 189 | 264 | 254 | 21 | 0 |
| Varulager | 251 | 351 | 893 | 328 | 192 | 231 | 255 |
| Kortfristiga fordringar | 3 979 | 791 | 1 116 | 1 109 | 1 093 | 1 082 | 446 |
| Kassa och bank | 381 | 3 380 | 3 222 | 3 442 | 3 729 | 3 560 | 5 566 |
| Omsättningstillgångar | 4 610 | 4 523 | 5 230 | 4 879 | 5 013 | 4 873 | 6 267 |
| Summa tillgångar | 4 656 | 4 637 | 5 420 | 5 143 | 5 268 | 4 894 | 6 267 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 318 | 2 245 | 1 863 | 1 827 | 1 102 | 6 | 1 504 |
| Eget kapital | 2 414 | 2 367 | 2 295 | 1 913 | 1 877 | 1 152 | 2 856 |
| Justerat eget kapital | 3 063 | 3 453 | 3 770 | 3 572 | 3 569 | 2 576 | 3 908 |
| Obeskattade reserver | 818 | 1 368 | 1 858 | 2 090 | 2 131 | 1 793 | 1 325 |
| Kortfristiga skulder | 1 424 | 902 | 1 267 | 1 140 | 1 260 | 1 949 | 2 086 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 656 | 4 637 | 5 420 | 5 143 | 5 268 | 4 894 | 6 267 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger Saigon Holmen AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 10,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 9,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 51,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Örebro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sze-Haur Foo (f. 1985) Styrelseledamot
- Hans Tang (f. 1985) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Emma Göthlin (f. 1991) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-03-18 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Smidesgatan 3, 703 63, Örebro Besök: Smidesgatan 3, Örebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |