Aktiebolag Malmö
Sagoliden IT i Malmö AB
47 sökningar
Omsättning 2025
1,6 mkr
−12,9 %Rörelsemarginal
-3,9 %
−10,1 p.e.Soliditet
69,0 %
+4,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 577 | 1 811 | 787 | 1 058 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −62 | 112 | −773 | 213 | −5 | −14 | −58 |
| Årets resultat | −34 | 87 | −709 | 140 | −5 | 1 | 1 003 |
| Eget kapital | 532 | 566 | 479 | 1 189 | 1 049 | 1 054 | 1 053 |
| Balansomslutning | 771 | 879 | 708 | 1 513 | 1 089 | 1 094 | 1 093 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 577 | 1 811 | 787 | 1 058 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 1 499 | 1 524 | 1 457 | 725 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 9 | 9 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 138 | 166 | 95 | 114 | 5 | 14 | 58 |
| Rörelseresultat | −62 | 112 | −773 | 213 | −5 | −14 | −58 |
| Ränteintäkter | 1 | 5 | 8 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −63 | 116 | −765 | 214 | −5 | 1 | 1 003 |
| Bokslutsdispositioner | 29 | −29 | 55 | −55 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 19 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −34 | 87 | −709 | 140 | −5 | 1 | 1 003 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 | 12 | 20 | 0 | 0 | 855 |
| Kortfristiga fordringar | 428 | 474 | 236 | 655 | 107 | 107 | 107 |
| Kassa och bank | 343 | 402 | 460 | 838 | 982 | 988 | 132 |
| Omsättningstillgångar | 771 | 876 | 697 | 1 493 | 1 089 | 1 094 | 238 |
| Summa tillgångar | 771 | 879 | 708 | 1 513 | 1 089 | 1 094 | 1 093 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 516 | 429 | 1 138 | 999 | 1 004 | 1 003 | 0 |
| Eget kapital | 532 | 566 | 479 | 1 189 | 1 049 | 1 054 | 1 053 |
| Justerat eget kapital | 532 | 589 | 479 | 1 233 | 1 049 | 1 054 | 1 053 |
| Obeskattade reserver | 0 | 29 | 0 | 55 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 199 | 244 | 189 | 229 | 0 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 771 | 879 | 708 | 1 513 | 1 089 | 1 094 | 1 093 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 044 granskade bolag ligger Sagoliden IT i Malmö AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -3,9 procent, och soliditeten var hög — 69,0 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 13 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och Ekonomi.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Gullbrandsson (f. 1963) Styrelseledamot
- Carina Gullbrandsson (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Sagoliden 14 AB, 216 19, Malmö Besök: Sagoliden 14 Ab, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |