Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Safe At Site AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Safe At Site AB ökade omsättningen med 36 procent senaste året. Medianen bland branschens 996 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 14,5 procent, mot branschmedianens 9,1 procent.
Soliditeten ligger på 55,9 procent — branschens median är 49,8 procent.
Bolaget har 13 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 68 | 931 | 93 % | |
| Värdeförändring | +158,0 % | 56 | 922 | 94 % |
| Tillväxt i omsättning | +36,4 % | 117 | 996 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 308 | 996 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | 559 | 996 | 44 % |
| Soliditet | 55,9 % | 375 | 995 | 62 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 169 tkr | 59 | 996 | 94 % |
| Rörelseresultat per anställd | 749 tkr | 48 | 996 | 95 % |
| Nettoomsättning | 67 200 tkr | 101 | 996 | 90 % |
| Rörelseresultat | 9 731 tkr | 66 | 996 | 93 % |
| Antal anställda | 13 | 287 | 996 | 71 % |
Jämtlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 61 | 1 173 | 95 % | |
| Värdeförändring | +158,0 % | 46 | 1 161 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +36,4 % | 67 | 1 266 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 219 | 1 266 | 83 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | 435 | 1 266 | 66 % |
| Soliditet | 55,9 % | 457 | 1 266 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 169 tkr | 100 | 1 266 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | 749 tkr | 51 | 1 266 | 96 % |
| Nettoomsättning | 67 200 tkr | 133 | 1 266 | 89 % |
| Rörelseresultat | 9 731 tkr | 60 | 1 266 | 95 % |
| Antal anställda | 13 | 297 | 1 266 | 77 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 580 | 78 286 | 89 % | |
| Värdeförändring | +158,0 % | 3 832 | 77 169 | 95 % |
| Tillväxt i omsättning | +36,4 % | 7 663 | 87 562 | 91 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 16 061 | 87 475 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | 34 505 | 87 581 | 61 % |
| Soliditet | 55,9 % | 30 858 | 87 381 | 65 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 169 tkr | 10 488 | 87 582 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | 749 tkr | 6 212 | 87 582 | 93 % |
| Nettoomsättning | 67 200 tkr | 15 385 | 87 582 | 82 % |
| Rörelseresultat | 9 731 tkr | 7 952 | 87 582 | 91 % |
| Antal anställda | 13 | 27 399 | 87 582 | 69 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .