Aktiebolag Båstad
SAFARIRESOR AB
310 sökningar
135,9 mkr
+29,8 %8,0 %
+3,6 p.e.12,7 %
+1,5 p.e.9
+28,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 135 915 | 104 743 | 63 283 | 33 262 | 4 926 |
| Rörelseresultat | 10 934 | 4 625 | 4 393 | 1 055 | −205 |
| Årets resultat | 6 612 | 4 126 | 4 178 | 1 433 | −284 |
| Eget kapital | 13 181 | 8 570 | 5 445 | 1 501 | 242 |
| Balansomslutning | 103 839 | 76 264 | 24 874 | 13 293 | 5 797 |
| Anställda | 9 | 7 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03* | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 135 915 | 104 743 | 63 283 | 33 262 | 4 926 |
| Personalkostnader | 6 678 | 5 166 | 1 936 | 1 599 | 876 |
| Av- och nedskrivningar | 208 | 260 | 11 | 9 | 77 |
| Övriga externa kostnader | 14 444 | 8 250 | 4 600 | 2 351 | 573 |
| Övriga rörelseposter, netto | −103 651 | −86 442 | −52 343 | −28 248 | −3 605 |
| Rörelseresultat | 10 934 | 4 625 | 4 393 | 1 055 | −205 |
| Ränteintäkter | 0 | 638 | 882 | — | — |
| Räntekostnader | 2 559 | 14 | 37 | 83 | 82 |
| Resultat efter finansiella poster | 8 375 | 5 250 | 5 238 | 1 433 | −284 |
| Skatt | 1 763 | 1 124 | 1 061 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 6 612 | 4 126 | 4 178 | 1 433 | −284 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03* | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 156 | 1 631 | 1 509 | 862 | 930 |
| Kortfristiga fordringar | 89 931 | 69 149 | 16 803 | 8 685 | 2 308 |
| Kassa och bank | 8 752 | 5 484 | 6 562 | 3 746 | 2 559 |
| Omsättningstillgångar | 98 683 | 74 632 | 23 365 | 12 431 | 4 867 |
| Summa tillgångar | 103 839 | 76 264 | 24 874 | 13 293 | 5 797 |
| Aktiekapital | 62 | 63 | 63 | 63 | 63 |
| Balanserat resultat | 6 507 | 4 381 | 1 204 | 180 | 54 |
| Eget kapital | 13 181 | 8 570 | 5 445 | 1 501 | 242 |
| Justerat eget kapital | 13 181 | 8 570 | 5 445 | 1 501 | 242 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 265 | 453 | 1 511 |
| Kortfristiga skulder | 90 658 | 67 694 | 19 164 | 11 339 | 4 044 |
| Summa eget kapital och skulder | 103 839 | 76 264 | 24 874 | 13 293 | 5 797 |
| Ställda säkerheter | 0 | 2 016 | 2 016 | 2 016 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 234 | 409 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Med 135,9 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2026 hör SAFARIRESOR AB till den övre fjärdedelen bland branschens 460 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 8,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 12,7 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 30 procent. Bolaget sysselsatte 9 personer och har sitt säte i Båstad.
Bolaget ska bedriva försäljning av resor och konsultverksamhet inom resebranschen till privatpersoner och företag samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Josef Khaled (f. 1991) Verkställande direktör
- Joel Paulsson (f. 1986) Ordförande, Styrelseledamot
- Josef Khaled (f. 1991) Styrelseledamot
- Markus Imberg (f. 1987) Styrelseledamot
- Jenica Paulsson (f. 1987) Styrelsesuppleant
- Olivia Imberg (f. 1992) Styrelsesuppleant
- Joel Paulsson (f. 1986) Vice VD
- Isak Partanen Olofsson (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-01-29 |
|---|---|
| Bransch | Resebyråverksamhet (SNI 79110) |
| Adress | Fjärdingsmansvägen 4, 269 71, Förslöv Besök: Fjärdingsmansvägen 4, Förslöv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |