Aktiebolag Stockholm 88 sökningar
SACATA AB
Ventilationsarbeten
475 tkr
−54,8 %-20,8 %
−24,0 p.e.46,6 %
−10,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 475 | 1 050 | 921 | 874 | 944 | 1 099 | 869 | 1 053 |
| Rörelseresultat | −99 | 33 | 100 | −124 | 46 | 94 | −171 | 13 |
| Årets resultat | −103 | 13 | 84 | −130 | 39 | 82 | −181 | −7 |
| Eget kapital | 89 | 193 | 180 | 96 | 226 | 186 | 224 | 406 |
| Balansomslutning | 191 | 338 | 362 | 317 | 491 | 503 | 533 | 767 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 475 | 1 050 | 921 | 874 | 944 | 1 099 | 869 | 1 053 |
| Personalkostnader | 162 | 552 | 423 | 635 | 446 | 532 | 571 | 595 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 12 | 95 | 105 | 105 | 105 |
| Övriga externa kostnader | 395 | 434 | 382 | 339 | 347 | 368 | 345 | 300 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 | −26 | −11 | −12 | −10 | — | −19 | −40 |
| Rörelseresultat | −99 | 33 | 100 | −124 | 46 | 94 | −171 | 13 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 10 | 11 | 6 | 7 | 11 | 10 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | −103 | 24 | 91 | −130 | 39 | 82 | −181 | 1 |
| Skatt | 0 | 11 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Årets resultat | −103 | 13 | 84 | −130 | 39 | 82 | −181 | −7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 | 6 | 11 | 15 | 28 | 98 | 203 | 309 |
| Kortfristiga fordringar | 114 | 231 | 196 | 217 | 189 | 133 | 269 | 301 |
| Kassa och bank | 76 | 101 | 155 | 85 | 274 | 272 | 61 | 157 |
| Omsättningstillgångar | 190 | 332 | 351 | 301 | 463 | 406 | 330 | 458 |
| Summa tillgångar | 191 | 338 | 362 | 317 | 491 | 503 | 533 | 767 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 142 | 130 | 46 | 176 | 137 | 54 | 355 | 363 |
| Eget kapital | 89 | 193 | 180 | 96 | 226 | 186 | 224 | 406 |
| Justerat eget kapital | 89 | 193 | 180 | 96 | 226 | 186 | 224 | 406 |
| Långfristiga skulder | 92 | 106 | 150 | 180 | 248 | 284 | 278 | 313 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 39 | 32 | 41 | 17 | 33 | 31 | 48 |
| Summa eget kapital och skulder | 191 | 338 | 362 | 317 | 491 | 503 | 533 | 767 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 469 granskade bolag ligger SACATA AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 475 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -20,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 46,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 55 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva ventilations-, byggnads, rör-, svets- och städverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Taavi Ruutikainen (f. 1961) Styrelseledamot
- Anne Ruutikainen (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-08-01 |
|---|---|
| Adress | Lindesborg 3, 152 95, Södertälje Besök: Lindesborg 3, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |