Aktiebolag Lund 45 sökningar
Saber AB
Konsultverksamhet avseende företags organisation
636 tkr
−62,8 %58,5 %
−29,5 p.e.56,5 %
+7,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 636 | 1 709 | 112 | 168 | 124 | 1 048 | 1 821 | 1 027 |
| Rörelseresultat | 372 | 1 503 | 82 | −185 | −228 | 608 | 1 110 | 317 |
| Årets resultat | 367 | 893 | 65 | −7 | −1 | 357 | 652 | 223 |
| Eget kapital | 1 134 | 967 | 270 | 392 | 769 | 941 | 756 | 273 |
| Balansomslutning | 2 007 | 1 981 | 532 | 654 | 1 209 | 1 703 | 1 572 | 1 114 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 636 | 1 709 | 112 | 168 | 124 | 1 048 | 1 821 | 1 027 |
| Personalkostnader | 59 | 63 | 47 | 98 | 75 | 59 | 434 | 507 |
| Övriga externa kostnader | 205 | 142 | 164 | 255 | 276 | 381 | 277 | 203 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 181 | — | −1 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 372 | 1 503 | 82 | −185 | −228 | 608 | 1 110 | 317 |
| Ränteintäkter | 29 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 1 | 4 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 400 | 1 502 | 83 | −188 | −228 | 608 | 1 107 | 316 |
| Bokslutsdispositioner | 67 | −375 | 0 | 185 | 229 | −152 | −270 | −29 |
| Skatt | 100 | 234 | 17 | 4 | 1 | 98 | 185 | 64 |
| Årets resultat | 367 | 893 | 65 | −7 | −1 | 357 | 652 | 223 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 151 | 104 | 111 | 116 | 250 | 359 | 209 |
| Kassa och bank | 1 643 | 1 222 | 199 | 70 | 1 094 | 1 378 | 1 208 | 900 |
| Omsättningstillgångar | 2 007 | 1 981 | 532 | 534 | 1 209 | 1 703 | 1 572 | 1 114 |
| Summa tillgångar | 2 007 | 1 981 | 532 | 654 | 1 209 | 1 703 | 1 572 | 1 114 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 717 | 24 | 155 | 349 | 720 | 534 | 54 | 0 |
| Eget kapital | 1 134 | 967 | 270 | 392 | 769 | 941 | 756 | 273 |
| Justerat eget kapital | 1 552 | 1 439 | 444 | 566 | 1 090 | 1 443 | 1 137 | 441 |
| Obeskattade reserver | 527 | 594 | 219 | 219 | 404 | 632 | 480 | 211 |
| Kortfristiga skulder | 346 | 420 | 43 | 43 | 36 | 130 | 336 | 630 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 007 | 1 981 | 532 | 654 | 1 209 | 1 703 | 1 572 | 1 114 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Saber AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 636 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 58,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 56,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 63 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Lund.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling och företagsledning. Köpa och sälja fast och lös egendom och annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Stefan Andersson (f. 1956) Verkställande direktör
- Stefan Andersson (f. 1956) Styrelseledamot
- Fredrik Borg Andersson (f. 1994) Styrelsesuppleant
- Oscar Borg Andersson (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-09-23 |
|---|---|
| Adress | Mårtenstorget 10a, 223 51, Lund Besök: Mårtenstorget 10 A, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |