Aktiebolag Stockholm
SA SM Holding AB
72 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
97,8 %
−1,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 984 | 1 304 | 992 | 2 111 | 4 404 | 1 478 |
| Årets resultat | 1 571 | 13 279 | 13 472 | 1 670 | 18 495 | 17 071 |
| Eget kapital | 42 883 | 41 312 | 36 033 | 37 562 | 54 891 | 54 096 |
| Balansomslutning | 43 833 | 41 412 | 38 062 | 41 367 | 56 446 | 54 723 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 308 | 314 | 432 | 264 | 72 | 27 |
| Rörelseresultat | 1 984 | 1 304 | 992 | 2 111 | 4 404 | 1 478 |
| Ränteintäkter | 5 | 9 | 16 | — | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 22 | 1 058 | 4 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 983 | 13 250 | 13 472 | 2 107 | 19 404 | 17 678 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 370 | 0 | 0 | 0 | −370 |
| Skatt | 413 | 341 | 0 | 437 | 909 | 237 |
| Årets resultat | 1 571 | 13 279 | 13 472 | 1 670 | 18 495 | 17 071 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 37 033 | 37 033 | 37 033 | 37 033 | 37 000 | 37 000 |
| Kortfristiga fordringar | 2 689 | 2 529 | 763 | 133 | 19 350 | 17 705 |
| Kassa och bank | 4 111 | 1 850 | 266 | 4 201 | 96 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 6 800 | 4 379 | 1 029 | 4 334 | 19 446 | 17 723 |
| Summa tillgångar | 43 833 | 41 412 | 38 062 | 41 367 | 56 446 | 54 723 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 41 287 | 28 008 | 22 537 | 35 867 | 36 371 | 0 |
| Eget kapital | 42 883 | 41 312 | 36 033 | 37 562 | 54 891 | 54 096 |
| Justerat eget kapital | 42 883 | 41 312 | 36 327 | 37 855 | 55 185 | 54 390 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 370 | 369 | 370 | 370 |
| Kortfristiga skulder | 950 | 100 | 1 659 | 3 436 | 1 185 | 257 |
| Summa eget kapital och skulder | 43 833 | 41 412 | 38 062 | 41 367 | 56 446 | 54 723 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta lös egendom och direkt eller indirekt som franchisegivare teckna samarbetsavtal med fristående franchisetagare.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Fredrik Helmstrand (f. 1966) Verkställande direktör
Styrelse
- Fredrik Helmstrand (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Agnes Bastian (f. 1984) Styrelseledamot
- Knut Pedersen (f. 1968) Styrelseledamot
- Henrik Arkelskog (f. 1973) Styrelseledamot
- Håkan Thelin (f. 1966) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Andreas Mathiasen (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Real Alliance AB (559252-5082) |
|---|---|
| Koncernmoder | Real Alliance AB (559252-5082) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Mäster Samuelsgatan 42, 111 52, Stockholm Besök: Mäster Samuelsgatan 42, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |