Aktiebolag Huddinge
SA Schakt & Dränering AB
47 sökningar
5,1 mkr
+21,3 %-2,4 %
+0,2 p.e.4,4 %
−19,9 p.e.3
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 124 | 4 225 | 2 980 | 4 086 | 2 581 | 1 084 |
| Rörelseresultat | −122 | −111 | −354 | 273 | 233 | 297 |
| Årets resultat | −131 | −122 | −293 | 208 | 184 | 172 |
| Eget kapital | 43 | 174 | 296 | 589 | 381 | 197 |
| Balansomslutning | 975 | 717 | 784 | 1 302 | 778 | 687 |
| Anställda | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 124 | 4 225 | 2 980 | 4 086 | 2 581 | 1 084 |
| Personalkostnader | 1 899 | 2 068 | 1 736 | 1 949 | 1 089 | 264 |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 113 | 113 | 104 | 60 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 1 251 | 845 | 761 | 766 | 538 | 237 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 998 | −1 310 | −724 | −994 | −661 | −271 |
| Rörelseresultat | −122 | −111 | −354 | 273 | 233 | 297 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — |
| Räntekostnader | 9 | 12 | 15 | 9 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −131 | −122 | −369 | 264 | 233 | 297 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 76 | 0 | 0 | −76 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 56 | 49 | 49 |
| Årets resultat | −131 | −122 | −293 | 208 | 184 | 172 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 62 | 160 | 273 | 386 | 225 | 285 |
| Kortfristiga fordringar | 352 | 201 | 347 | 260 | 70 | 45 |
| Kassa och bank | 561 | 356 | 164 | 656 | 484 | 357 |
| Omsättningstillgångar | 913 | 557 | 511 | 916 | 553 | 402 |
| Summa tillgångar | 975 | 717 | 784 | 1 302 | 778 | 687 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 149 | 271 | 564 | 356 | 172 | 0 |
| Eget kapital | 43 | 174 | 296 | 589 | 381 | 197 |
| Justerat eget kapital | 43 | 174 | 296 | 649 | 441 | 257 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 76 | 76 | 76 |
| Långfristiga skulder | 12 | 60 | 108 | 269 | 13 | 194 |
| Kortfristiga skulder | 920 | 483 | 380 | 368 | 308 | 220 |
| Summa eget kapital och skulder | 975 | 717 | 784 | 1 302 | 778 | 687 |
| Ställda säkerheter | 62 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 488 granskade bolag ligger SA Schakt & Dränering AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 5,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -2,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 4,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Huddinge.
Föremål för bolagets verksamhet är att utöva näringsverksamhet i form av schakt, grävning och dränering av fastigheter och byggnader, bygg- och anläggningsverksamhet, fastighetsservice, samt därmed förening verksamhet.
Styrelse & ledning
- Toni Alasaarela (f. 1978) Verkställande direktör
- Toni Alasaarela (f. 1978) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-03-05 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Kumla byväg 10, 179 75, Skå Besök: Kumla Byväg 10, Skå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |