Aktiebolag Oxelösund
S & Säker Bygg AB
83 sökningar
Omsättning 2025
2,1 mkr
+34,4 %Rörelsemarginal
0,4 %
−7,8 p.e.Soliditet
50,0 %
−22,0 p.e.Anställda
5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 086 | 1 552 | 1 709 | 1 801 | 1 452 |
| Rörelseresultat | 9 | 128 | −18 | 223 | 136 |
| Årets resultat | 38 | 79 | 38 | 130 | 79 |
| Eget kapital | 257 | 297 | 268 | 280 | 200 |
| Balansomslutning | 570 | 512 | 484 | 714 | 543 |
| Anställda | 5 | 4 | 5 | 5 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 086 | 1 552 | 1 709 | 1 801 | 1 452 |
| Personalkostnader | 1 539 | 1 067 | 1 276 | 1 231 | 876 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 43 | 63 | 55 | 49 |
| Övriga externa kostnader | 315 | 258 | 311 | 255 | 222 |
| Övriga rörelseposter, netto | −186 | −56 | −77 | −37 | −169 |
| Rörelseresultat | 9 | 128 | −18 | 223 | 136 |
| Ränteintäkter | 0 | 5 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 10 | 0 | 10 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 133 | −28 | 220 | 135 |
| Bokslutsdispositioner | 55 | −35 | 82 | −55 | −34 |
| Skatt | 16 | 19 | 17 | 35 | 22 |
| Årets resultat | 38 | 79 | 38 | 130 | 79 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 117 | 96 | 107 | 171 | 176 |
| Kortfristiga fordringar | 451 | 375 | 325 | 429 | 253 |
| Kassa och bank | 2 | 41 | 52 | 114 | 115 |
| Omsättningstillgångar | 453 | 415 | 377 | 543 | 368 |
| Summa tillgångar | 570 | 512 | 484 | 714 | 543 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 169 | 168 | 180 | 100 | 71 |
| Eget kapital | 257 | 297 | 268 | 280 | 200 |
| Justerat eget kapital | 285 | 368 | 312 | 389 | 265 |
| Obeskattade reserver | 35 | 90 | 55 | 137 | 82 |
| Långfristiga skulder | 21 | 45 | 6 | 24 | 63 |
| Kortfristiga skulder | 257 | 80 | 155 | 273 | 198 |
| Summa eget kapital och skulder | 570 | 512 | 484 | 714 | 543 |
Verksamhet
S & Säker Bygg AB omsatte 2,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,4 procent, och soliditeten var god — 50,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 34 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Oxelösund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet, lokalvård samt flytt- tjänster till företag och privatpersoner. Företaget kommer även att bedriva mindre verkstadsreparationer avseende fordon.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Saulius Samsanavicius (f. 1963) Styrelseledamot
- Tatyana Samsanavichiene (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-11-17 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Fyrbyvägen 14, 611 94, Nyköping Besök: Fyrbyvägen 14, Nyköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |