Aktiebolag Haparanda
S Kuusela Welding AB
137 sökningar
Omsättning 2025
47,5 mkr
−16,2 %Rörelsemarginal
-2,9 %
−9,6 p.e.Soliditet
79,3 %
+9,8 p.e.Anställda
52
−10,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 47 535 | 56 737 | 54 032 | 60 242 | 48 936 |
| Rörelseresultat | −1 402 | 3 780 | 362 | 3 683 | 3 844 |
| Årets resultat | 0 | 2 928 | 375 | 2 510 | 2 996 |
| Eget kapital | 16 422 | 15 765 | 13 837 | 14 462 | 12 652 |
| Balansomslutning | 22 802 | 26 718 | 25 020 | 27 274 | 21 427 |
| Anställda | 52 | 58 | 60 | 67 | 55 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 47 535 | 56 737 | 54 032 | 60 242 | 48 936 |
| Personalkostnader | 29 673 | 32 921 | 33 578 | 36 398 | 28 955 |
| Av- och nedskrivningar | 1 281 | 1 388 | 1 271 | 1 100 | 1 062 |
| Övriga externa kostnader | 8 958 | 8 746 | 10 028 | 10 351 | 8 413 |
| Övriga rörelseposter, netto | −9 025 | −9 902 | −8 793 | −8 710 | −6 662 |
| Rörelseresultat | −1 402 | 3 780 | 362 | 3 683 | 3 844 |
| Ränteintäkter | 104 | 55 | 41 | — | — |
| Räntekostnader | 90 | 121 | 139 | 84 | 128 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 388 | 3 814 | 265 | 3 599 | 3 730 |
| Bokslutsdispositioner | 1 440 | −123 | 235 | −419 | 33 |
| Skatt | 51 | 763 | 125 | 670 | 767 |
| Årets resultat | 0 | 2 928 | 375 | 2 510 | 2 996 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 692 | 10 730 | 11 041 | 11 407 | 9 705 |
| Kortfristiga fordringar | 7 779 | 7 833 | 9 363 | 9 379 | 7 638 |
| Kassa och bank | 5 331 | 8 155 | 4 616 | 6 488 | 4 084 |
| Omsättningstillgångar | 13 110 | 15 988 | 13 979 | 15 867 | 11 722 |
| Summa tillgångar | 22 802 | 26 718 | 25 020 | 27 274 | 21 427 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 14 715 | 12 787 | 13 412 | 11 902 | 9 606 |
| Eget kapital | 16 422 | 15 765 | 13 837 | 14 462 | 12 652 |
| Justerat eget kapital | 18 079 | 18 565 | 16 540 | 17 351 | 15 209 |
| Obeskattade reserver | 2 087 | 3 527 | 3 404 | 3 639 | 3 220 |
| Långfristiga skulder | 298 | 623 | 948 | 1 273 | 98 |
| Kortfristiga skulder | 5 652 | 6 803 | 6 831 | 7 900 | 5 457 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 802 | 26 718 | 25 020 | 27 274 | 21 427 |
| Ställda säkerheter | 12 979 | 13 278 | 13 578 | 13 878 | 13 396 |
Verksamhet
Med 47,5 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör S Kuusela Welding AB till den övre fjärdedelen bland branschens 4 183 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -2,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 79,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 16 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 52 personer, med säte i Haparanda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva industriservice och mekaniskt underhåll inom industrisektorn, främst stål och gruvindustrin, samt tillverkning och montage av plaströrsprodukter inom industri och därmed förenling verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Simo Kuusela (f. 1980) Styrelseledamot
- Mira Vainiokangas (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Camilla Körkkö (f. 1983) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | S Kuusela Welding AB (556890-8684) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-04-18 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Företagsvägen 1, 953 33, Haparanda Besök: Företagsvägen 1, Haparanda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |