Aktiebolag Stockholm
S. Hammar Aktiebolag
180 sökningar
Omsättning 2025
27 tkr
−91,7 %Rörelsemarginal
55,6 %
+55,6 p.e.Soliditet
99,4 %
+22,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 27 | 324 | 234 | 173 | 114 | 122 | 414 | 758 |
| Rörelseresultat | 15 | 0 | 2 | −31 | −49 | −48 | 129 | 313 |
| Årets resultat | 15 | 0 | 2 | −31 | −49 | −48 | 129 | 313 |
| Eget kapital | 674 | 674 | 674 | 672 | 703 | 752 | 800 | 671 |
| Balansomslutning | 678 | 873 | 750 | 722 | 747 | 784 | 816 | 805 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 | 324 | 234 | 173 | 114 | 122 | 414 | 758 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 157 | 179 | 177 | 159 | 160 | 166 | 175 | 176 |
| Övriga rörelseposter, netto | 145 | −145 | −55 | −44 | −2 | −3 | −108 | −267 |
| Rörelseresultat | 15 | 0 | 2 | −31 | −49 | −48 | 129 | 313 |
| Resultat efter finansiella poster | 15 | 0 | 2 | −31 | −49 | −48 | 129 | 313 |
| Årets resultat | 15 | 0 | 2 | −31 | −49 | −48 | 129 | 313 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 |
| Varulager | 588 | 643 | 503 | 327 | 253 | 151 | 29 | 437 |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 22 | 33 | 19 | 18 | 18 | 17 | 42 |
| Kassa och bank | 68 | 207 | 213 | 375 | 473 | 612 | 766 | 319 |
| Omsättningstillgångar | 677 | 872 | 749 | 721 | 745 | 781 | 812 | 799 |
| Summa tillgångar | 678 | 873 | 750 | 722 | 747 | 784 | 816 | 805 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 558 | 573 | 571 | 602 | 651 | 699 | 570 | 257 |
| Eget kapital | 674 | 674 | 674 | 672 | 703 | 752 | 800 | 671 |
| Justerat eget kapital | 674 | 674 | 674 | 672 | 703 | 752 | 800 | 671 |
| Kortfristiga skulder | 4 | 199 | 76 | 50 | 44 | 32 | 16 | 134 |
| Summa eget kapital och skulder | 678 | 873 | 750 | 722 | 747 | 784 | 816 | 805 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 652 granskade bolag ligger S. Hammar Aktiebolag bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 27 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 55,6 procent, och soliditeten var hög — 99,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 92 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall utföra plåtslageri- och smidesarbeten, idka konsult- verksamhet inom plåtslageri- och smidesbranschen jämte därmed fören- lig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sven Hammar (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1961-05-24 |
|---|---|
| Bransch | Takarbeten av plåt (SNI 43411) |
| Adress | Stora Mejtens Gränd 8, 116 37, Stockholm Besök: Stora Mejtens Gränd 8, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6433600 |