Aktiebolag Vårgårda
S-G Åhmans Vägförbättringar AB
196 sökningar
Omsättning 2025
1,5 mkr
−34,4 %Rörelsemarginal
-7,5 %
−30,3 p.e.Soliditet
23,7 %
+0,2 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 500 | 2 286 | 2 060 | 1 901 | 1 764 | 1 526 | 3 722 |
| Rörelseresultat | −113 | 520 | 492 | 252 | 88 | −143 | 53 |
| Årets resultat | 1 | 122 | 101 | 44 | 44 | 3 | 22 |
| Eget kapital | 633 | 632 | 700 | 599 | 555 | 511 | 508 |
| Balansomslutning | 2 671 | 2 694 | 3 089 | 2 774 | 2 869 | 1 511 | 1 834 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 500 | 2 286 | 2 060 | 1 901 | 1 764 | 1 526 | 3 722 |
| Personalkostnader | 623 | 693 | 620 | 761 | 673 | 753 | 1 303 |
| Av- och nedskrivningar | 338 | 296 | 275 | 277 | 209 | 189 | 232 |
| Övriga externa kostnader | 201 | 266 | 225 | 173 | 258 | 252 | 256 |
| Övriga rörelseposter, netto | −451 | −511 | −448 | −438 | −536 | −475 | −1 878 |
| Rörelseresultat | −113 | 520 | 492 | 252 | 88 | −143 | 53 |
| Räntekostnader | 43 | 64 | 68 | 46 | 32 | 16 | 23 |
| Resultat efter finansiella poster | −156 | 456 | 424 | 210 | 57 | −160 | 29 |
| Bokslutsdispositioner | 159 | −300 | −300 | −153 | 0 | 168 | 0 |
| Skatt | 1 | 34 | 23 | 13 | 13 | 6 | 8 |
| Årets resultat | 1 | 122 | 101 | 44 | 44 | 3 | 22 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 325 | 2 335 | 2 432 | 2 368 | 2 553 | 1 167 | 1 311 |
| Kortfristiga fordringar | 346 | 358 | 325 | 402 | 263 | 345 | 439 |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 332 | 4 | 53 | 0 | 83 |
| Omsättningstillgångar | 346 | 358 | 657 | 406 | 316 | 345 | 522 |
| Summa tillgångar | 2 671 | 2 694 | 3 089 | 2 774 | 2 869 | 1 511 | 1 834 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 381 | 259 | 348 | 304 | 260 | 257 | 235 |
| Eget kapital | 633 | 632 | 700 | 599 | 555 | 511 | 508 |
| Justerat eget kapital | 1 422 | 1 547 | 1 377 | 1 038 | 873 | 829 | 959 |
| Obeskattade reserver | 994 | 1 153 | 853 | 553 | 400 | 400 | 568 |
| Långfristiga skulder | 511 | 560 | 1 065 | 1 157 | 1 436 | 117 | 244 |
| Kortfristiga skulder | 533 | 349 | 471 | 465 | 478 | 483 | 514 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 671 | 2 694 | 3 089 | 2 774 | 2 869 | 1 511 | 1 834 |
| Ställda säkerheter | 2 401 | 2 448 | 2 692 | 2 585 | 2 795 | 1 289 | 1 374 |
Verksamhet
Mätt mot de 502 bolag som granskas inom samma bransch hamnar S-G Åhmans Vägförbättringar AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -7,5 procent, och soliditeten var måttlig — 23,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 34 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Vårgårda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva anläggnings-, förbättrings- och underhållsarbete av väg och mark, förvaltning av fast egendom och finansiella instrument samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sven Gunnar Åhman (f. 1960) Styrelseledamot
- Anette Åhman (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-12-12 |
|---|---|
| Bransch | Anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110) |
| Adress | Rensvist Krontorpet, 447 91, Vårgårda Besök: Rensvist Krontorpet, Vårgårda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |