Aktiebolag Mölndal
S.A.M.S. Stefan Berntsson AB
46 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
−10,5 %Rörelsemarginal
11,6 %
+9,9 p.e.Soliditet
74,0 %
+23,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 178 | 1 316 | 1 305 | 1 224 | 1 494 | 1 094 | 2 220 | 1 483 |
| Rörelseresultat | 137 | 23 | 80 | −77 | 108 | 36 | 318 | 184 |
| Årets resultat | 103 | 15 | 58 | −49 | 83 | 27 | 243 | 140 |
| Eget kapital | 267 | 163 | 149 | 90 | 239 | 257 | 280 | 247 |
| Balansomslutning | 361 | 324 | 328 | 109 | 300 | 330 | 467 | 413 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 178 | 1 316 | 1 305 | 1 224 | 1 494 | 1 094 | 2 220 | 1 483 |
| Personalkostnader | 127 | 183 | 0 | 134 | 134 | 137 | 128 | 127 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 308 | 248 | 465 | 301 | 346 | 260 | 295 | 311 |
| Övriga rörelseposter, netto | −569 | −860 | −760 | −866 | −906 | −661 | −1 479 | −861 |
| Rörelseresultat | 137 | 23 | 80 | −77 | 108 | 36 | 318 | 184 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 135 | 23 | 80 | −77 | 108 | 36 | 318 | 184 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −14 | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 31 | 9 | 9 | 0 | 26 | 10 | 74 | 44 |
| Årets resultat | 103 | 15 | 58 | −49 | 83 | 27 | 243 | 140 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 258 | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 16 | 48 | 61 | 61 | 51 | 20 | 132 |
| Kassa och bank | 99 | 188 | 280 | 48 | 239 | 279 | 447 | 281 |
| Omsättningstillgångar | 102 | 204 | 328 | 109 | 300 | 330 | 467 | 413 |
| Summa tillgångar | 361 | 324 | 328 | 109 | 300 | 330 | 467 | 413 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 114 | 98 | 41 | 89 | 106 | 180 | −13 | 57 |
| Eget kapital | 267 | 163 | 149 | 90 | 239 | 257 | 280 | 247 |
| Justerat eget kapital | 278 | 174 | 160 | 90 | 261 | 279 | 302 | 270 |
| Obeskattade reserver | 14 | 14 | 14 | 0 | 28 | 28 | 28 | 29 |
| Långfristiga skulder | 0 | 72 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 80 | 75 | 165 | 19 | 33 | 45 | 159 | 137 |
| Summa eget kapital och skulder | 361 | 324 | 328 | 109 | 300 | 330 | 467 | 413 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 290 granskade bolag ligger S.A.M.S. Stefan Berntsson AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 11,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 74,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva service och tillverkning av veterinärutrustning, måleri och snickeriarbeten, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Erik Berntsson (f. 1953) Styrelseledamot
- Jenny Laila Constance Berntsson (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-14 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460) |
| Adress | Varvsvägen 38, 437 35, Lindome Besök: Varvsvägen 38, Lindome |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |