Aktiebolag Upplands-Väsby 108 sökningar
S-Å Hillgren Måleri AB
Måleriarbeten
1,2 mkr
−41,6 %3,0 %
−1,3 p.e.14,3 %
+1,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 207 | 2 067 | 2 548 | 2 395 | 3 578 | 3 788 | 2 903 | 4 573 |
| Rörelseresultat | 36 | 88 | −261 | 495 | 207 | 377 | −178 | 845 |
| Årets resultat | 19 | 31 | 11 | 243 | 70 | 120 | 7 | 356 |
| Eget kapital | 220 | 201 | 171 | 410 | 267 | 396 | 277 | 470 |
| Balansomslutning | 1 537 | 1 539 | 1 466 | 1 545 | 1 872 | 2 072 | 1 445 | 1 941 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 207 | 2 067 | 2 548 | 2 395 | 3 578 | 3 788 | 2 903 | 4 573 |
| Personalkostnader | 268 | 703 | 937 | 613 | 715 | 752 | 1 562 | 2 836 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 213 | 251 | 379 | 398 | 412 | 376 | 454 | 531 |
| Övriga rörelseposter, netto | −690 | −1 025 | −1 493 | −889 | −2 237 | −2 283 | −1 065 | −361 |
| Rörelseresultat | 36 | 88 | −261 | 495 | 207 | 377 | −178 | 845 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 3 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 35 | 88 | −263 | 493 | 206 | 374 | −180 | 843 |
| Bokslutsdispositioner | −10 | −36 | 312 | −155 | −83 | −155 | 293 | −293 |
| Skatt | 6 | 22 | 39 | 96 | 53 | 99 | 107 | 194 |
| Årets resultat | 19 | 31 | 11 | 243 | 70 | 120 | 7 | 356 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 873 | 614 | 783 | 701 | 1 339 | 836 | 428 | 1 151 |
| Kassa och bank | 664 | 925 | 683 | 844 | 505 | 1 235 | 1 016 | 790 |
| Omsättningstillgångar | 1 537 | 1 539 | 1 466 | 1 545 | 1 844 | 2 072 | 1 445 | 1 941 |
| Summa tillgångar | 1 537 | 1 539 | 1 466 | 1 545 | 1 872 | 2 072 | 1 445 | 1 941 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 151 | 120 | 110 | 117 | 147 | 226 | 220 | 64 |
| Eget kapital | 220 | 201 | 171 | 410 | 267 | 396 | 277 | 470 |
| Justerat eget kapital | 319 | 292 | 235 | 721 | 455 | 519 | 277 | 703 |
| Obeskattade reserver | 125 | 115 | 80 | 392 | 237 | 155 | 0 | 293 |
| Kortfristiga skulder | 1 192 | 1 223 | 1 215 | 743 | 1 368 | 1 521 | 1 168 | 1 178 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 537 | 1 539 | 1 466 | 1 545 | 1 872 | 2 072 | 1 445 | 1 941 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 636 bolag som granskas inom samma bransch hamnar S-Å Hillgren Måleri AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 3,0 procent, och soliditeten var måttlig — 14,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 42 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Upplands-Väsby.
Bedriva måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sven-Åke Hillgren (f. 1963) Styrelseledamot
- Johanna Garpegård (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-08-30 |
|---|---|
| Adress | Almvägen 57, 191 44, Sollentuna Besök: Almvägen 57, Sollentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |