Aktiebolag Borås
Ryfab Centrum AB
88 sökningar
Omsättning 2024
1,8 mkr
−0,3 %Rörelsemarginal
82,6 %
+1,7 p.e.Soliditet
5,1 %
−32,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 796 | 1 801 | 1 853 | 1 919 | 1 991 | 1 635 | 1 627 |
| Rörelseresultat | 1 484 | 1 458 | 1 519 | 1 604 | 1 679 | 1 358 | 1 270 |
| Årets resultat | −65 | 4 | 1 | 0 | 34 | 22 | 2 |
| Eget kapital | 300 | 3 365 | 3 360 | 3 360 | 3 360 | 3 325 | 3 304 |
| Balansomslutning | 5 887 | 8 973 | 9 083 | 9 034 | 9 071 | 8 995 | 8 909 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 796 | 1 801 | 1 853 | 1 919 | 1 991 | 1 635 | 1 627 |
| Av- och nedskrivningar | 126 | 126 | 126 | 126 | 126 | 126 | 126 |
| Övriga externa kostnader | 186 | 217 | 253 | 189 | 185 | 151 | 232 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 45 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 484 | 1 458 | 1 519 | 1 604 | 1 679 | 1 358 | 1 270 |
| Ränteintäkter | 4 | 4 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 176 | 151 | 57 | 30 | 36 | 30 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 312 | 1 311 | 1 463 | 1 575 | 1 644 | 1 328 | 1 253 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 250 |
| Koncernbidrag | −1 310 | −1 267 | −1 462 | −1 574 | −1 600 | −1 300 | 0 |
| Skatt | 67 | 39 | 0 | 0 | 9 | 6 | 1 |
| Årets resultat | −65 | 4 | 1 | 0 | 34 | 22 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 782 | 4 908 | 5 034 | 5 161 | 5 286 | 5 412 | 5 539 |
| Kortfristiga fordringar | 845 | 3 869 | 3 686 | 3 473 | 3 523 | 3 335 | 3 084 |
| Kassa och bank | 260 | 196 | 363 | 400 | 261 | 249 | 286 |
| Omsättningstillgångar | 1 105 | 4 065 | 4 049 | 3 873 | 3 784 | 3 583 | 3 370 |
| Summa tillgångar | 5 887 | 8 973 | 9 083 | 9 034 | 9 071 | 8 995 | 8 909 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 265 | 3 261 | 3 259 | 3 260 | 3 226 | 3 203 | 3 202 |
| Eget kapital | 300 | 3 365 | 3 360 | 3 360 | 3 360 | 3 325 | 3 304 |
| Justerat eget kapital | 300 | 3 365 | 3 360 | 3 360 | 3 360 | 3 325 | 3 304 |
| Långfristiga skulder | 3 093 | 3 370 | 3 370 | 3 370 | 3 370 | 3 370 | 3 370 |
| Kortfristiga skulder | 2 494 | 2 238 | 2 353 | 2 304 | 2 341 | 2 300 | 2 235 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 887 | 8 973 | 9 083 | 9 034 | 9 071 | 8 995 | 8 909 |
| Ställda säkerheter | 5 560 | 5 560 | 5 560 | 3 675 | 5 560 | 5 560 | 5 560 |
Verksamhet
Mätt mot de 14 970 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ryfab Centrum AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 82,6 procent, och soliditeten var låg — 5,1 procent. Bolaget hör hemma i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonatan Ryström (f. 1985) Styrelseledamot
- Claes-Göran Ryström (f. 1950) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Ryfab Förvaltning AB (556758-9410) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ryfab Holding AB (559349-8305) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-02-05 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Industrivägen 8, 518 31, Sandared Besök: Industrivägen 8, Sandared |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 033-255600 |