starkabolag.se

Aktiebolag Lidingö

RuterRetur AB

159 sökningar

Omsättning 2026

3,1 mkr

−7,3 %
Rörelsemarginal

8,8 %

+9,9 p.e.
Soliditet

28,7 %

−5,4 p.e.
Anställda

2

−33,3 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Omsättning3 1073 3513 3592 9272 654
Rörelseresultat272−3912257
Årets resultat104147023
Eget kapital361257373303302
Balansomslutning1 6357541 025781731
Anställda23333
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Nettoomsättning3 1073 3513 3592 9272 654
Personalkostnader1 2711 5761 4891 4181 574
Av- och nedskrivningar1820000
Övriga externa kostnader8851 2941 1521 5031 203
Övriga rörelseposter, netto−497−520−596—130
Rörelseresultat272−3912257
Ränteintäkter001——
Räntekostnader22012
Resultat efter finansiella poster270−4112255
Bokslutsdispositioner−13762−3300
Skatt2972022
Årets resultat104147023

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Anläggningstillgångar77950505050
Kortfristiga fordringar436438569521266
Kassa och bank420266406210415
Omsättningstillgångar856704975731681
Summa tillgångar1 6357541 025781731
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat137123183181179
Eget kapital361257373303302
Justerat eget kapital470257422326325
Obeskattade reserver1370622929
Långfristiga skulder5970000
Kortfristiga skulder540497590449400
Summa eget kapital och skulder1 6357541 025781731

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte RuterRetur AB 3,1 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 8,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 28,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Lidingö.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom transport, möbelmontering, avfallshantering, trädgårds- och markarbeten, förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är RuterRetur AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av RuterRetur AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller RuterRetur AB (556297-6976)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1987-07-27
Bransch Återvinning av källsorterat material (SNI 38214)
Adress
Box 1050, 181 21, Lidingö
Besök: Box 1050, Lidingö
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad