Aktiebolag Kinda
Rumnebo Gräf AB
57 sökningar
2,5 mkr
−2,4 %6,1 %
+1,0 p.e.23,5 %
+10,5 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 544 | 2 607 | 2 028 | 2 218 | 1 578 | 1 795 | 1 794 |
| Rörelseresultat | 156 | 135 | 194 | 65 | 92 | 308 | 414 |
| Årets resultat | 143 | 75 | 74 | 16 | 75 | 171 | 192 |
| Eget kapital | 436 | 293 | 218 | 144 | 128 | 223 | 242 |
| Balansomslutning | 1 859 | 2 259 | 2 763 | 2 589 | 929 | 864 | 822 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 544 | 2 607 | 2 028 | 2 218 | 1 578 | 1 795 | 1 794 |
| Personalkostnader | 527 | 468 | 471 | 475 | 346 | 191 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 243 | 346 | 263 | 257 | 150 | 150 | 140 |
| Övriga externa kostnader | 466 | 589 | 509 | 638 | 455 | 476 | 465 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 152 | −1 069 | −591 | −783 | −535 | −670 | −775 |
| Rörelseresultat | 156 | 135 | 194 | 65 | 92 | 308 | 414 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 55 | 85 | 100 | 44 | 2 | 7 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 101 | 50 | 94 | 21 | 90 | 302 | 403 |
| Bokslutsdispositioner | 85 | 45 | 0 | 0 | 4 | −84 | −155 |
| Skatt | 43 | 21 | 20 | 5 | 20 | 47 | 56 |
| Årets resultat | 143 | 75 | 74 | 16 | 75 | 171 | 192 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 482 | 1 725 | 1 921 | 2 184 | 311 | 462 | 560 |
| Kortfristiga fordringar | 100 | 410 | 629 | 189 | 210 | 224 | 164 |
| Kassa och bank | 277 | 124 | 213 | 216 | 408 | 178 | 99 |
| Omsättningstillgångar | 377 | 534 | 842 | 405 | 618 | 402 | 262 |
| Summa tillgångar | 1 859 | 2 259 | 2 763 | 2 589 | 929 | 864 | 822 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 243 | 168 | 94 | 78 | 3 | 2 | 0 |
| Eget kapital | 436 | 293 | 218 | 144 | 128 | 223 | 242 |
| Justerat eget kapital | 519 | 443 | 405 | 330 | 314 | 413 | 365 |
| Obeskattade reserver | 105 | 189 | 235 | 234 | 234 | 239 | 155 |
| Långfristiga skulder | 773 | 1 252 | 1 391 | 1 700 | 9 | 120 | 294 |
| Kortfristiga skulder | 545 | 525 | 919 | 511 | 558 | 282 | 131 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 859 | 2 259 | 2 763 | 2 589 | 929 | 864 | 822 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 850 granskade bolag ligger Rumnebo Gräf AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,1 procent, och soliditeten var måttlig — 23,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Kinda.
Gräv- och entreprenad-arbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mats Stenquist (f. 1962) Styrelseledamot
- Matilda Möller Stenquist (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-21 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare (SNI 43991) |
| Adress | Utdala Rumnebo, 590 46, Rimforsa Besök: Utdala Rumnebo, Rimforsa |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |