Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Rubinen Västervik AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Rubinen Västervik AB ökade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 659 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 13,9 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 72,0 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 161 | 5 020 | 37 % | |
| Värdeförändring | +112,0 % | 612 | 4 910 | 88 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,9 % | 3 128 | 5 659 | 45 % |
| Rörelsemarginal | 13,9 % | 1 112 | 5 656 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 54,0 % | 1 008 | 5 659 | 82 % |
| Soliditet | 72,0 % | 1 021 | 5 646 | 82 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 437 tkr | 2 056 | 5 659 | 64 % |
| Rörelseresultat per anställd | 200 tkr | 1 128 | 5 659 | 80 % |
| Nettoomsättning | 8 621 tkr | 2 799 | 5 659 | 51 % |
| Rörelseresultat | 1 198 tkr | 1 469 | 5 659 | 74 % |
| Antal anställda | 6 | 2 898 | 5 659 | 49 % |
Kalmar län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 492 | 1 757 | 15 % | |
| Värdeförändring | +112,0 % | 112 | 1 731 | 94 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,9 % | 1 009 | 1 943 | 48 % |
| Rörelsemarginal | 13,9 % | 398 | 1 942 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 54,0 % | 138 | 1 943 | 93 % |
| Soliditet | 72,0 % | 318 | 1 939 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 437 tkr | 1 359 | 1 943 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 200 tkr | 662 | 1 943 | 66 % |
| Nettoomsättning | 8 621 tkr | 1 324 | 1 943 | 32 % |
| Rörelseresultat | 1 198 tkr | 838 | 1 943 | 57 % |
| Antal anställda | 6 | 1 047 | 1 943 | 46 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 66 454 | 78 296 | 15 % | |
| Värdeförändring | +112,0 % | 6 009 | 77 179 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,9 % | 47 145 | 87 570 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 13,9 % | 17 096 | 87 488 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 54,0 % | 9 885 | 87 590 | 89 % |
| Soliditet | 72,0 % | 13 194 | 87 388 | 85 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 437 tkr | 59 873 | 87 591 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 200 tkr | 29 227 | 87 591 | 67 % |
| Nettoomsättning | 8 621 tkr | 63 370 | 87 591 | 28 % |
| Rörelseresultat | 1 198 tkr | 37 110 | 87 591 | 58 % |
| Antal anställda | 6 | 51 173 | 87 591 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .