Aktiebolag Tyresö
RT VVS AB
48 sökningar
34,1 mkr
+52,1 %9,9 %
+9,0 p.e.56,5 %
+15,2 p.e.13
+30,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 34 149 | 22 458 | 19 035 | 15 011 | 10 364 | 5 959 | 3 273 | 4 316 |
| Rörelseresultat | 3 379 | 194 | 772 | 1 225 | 1 546 | 522 | 861 | 593 |
| Årets resultat | 2 119 | 275 | 608 | 705 | 1 207 | 299 | 502 | 341 |
| Eget kapital | 6 191 | 2 987 | 2 912 | 2 605 | 2 400 | 1 192 | 893 | 391 |
| Balansomslutning | 10 960 | 7 227 | 6 527 | 5 713 | 4 689 | 2 783 | 2 046 | 1 246 |
| Anställda | 13 | 10 | 9 | 9 | 6 | 4 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 34 149 | 22 458 | 19 035 | 15 011 | 10 364 | 5 959 | 3 273 | 4 316 |
| Personalkostnader | 8 888 | 7 472 | 6 182 | 6 126 | 4 350 | 2 712 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 91 | 31 | 31 | 31 | 31 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 632 | 3 317 | 1 946 | 1 446 | 778 | 510 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −19 159 | −11 444 | −10 104 | −6 183 | −3 659 | −2 215 | −2 412 | −3 723 |
| Rörelseresultat | 3 379 | 194 | 772 | 1 225 | 1 546 | 522 | 861 | 593 |
| Ränteintäkter | 6 | 10 | 5 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 4 | 10 | 7 | 3 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 385 | 200 | 768 | 1 218 | 1 544 | 521 | 860 | 593 |
| Bokslutsdispositioner | −699 | 161 | 8 | −317 | −15 | −135 | −218 | −152 |
| Skatt | 567 | 86 | 168 | 195 | 321 | 87 | 140 | 100 |
| Årets resultat | 2 119 | 275 | 608 | 705 | 1 207 | 299 | 502 | 341 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 242 | 31 | 62 | 93 | 124 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 524 | 530 | 515 | 423 | 413 | 188 | 130 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 7 612 | 3 940 | 3 636 | 2 410 | 2 017 | 1 009 | 979 | 529 |
| Kassa och bank | 2 582 | 2 726 | 2 314 | 2 787 | 2 135 | 1 586 | 937 | 717 |
| Omsättningstillgångar | 10 718 | 7 196 | 6 466 | 5 620 | 4 566 | 2 783 | 2 046 | 1 246 |
| Summa tillgångar | 10 960 | 7 227 | 6 527 | 5 713 | 4 689 | 2 783 | 2 046 | 1 246 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 936 | 2 662 | 2 254 | 1 850 | 1 143 | 843 | 341 | 0 |
| Eget kapital | 6 191 | 2 987 | 2 912 | 2 605 | 2 400 | 1 192 | 893 | 391 |
| Justerat eget kapital | 7 277 | 3 518 | 3 570 | 3 270 | 2 813 | 1 593 | 1 187 | 512 |
| Obeskattade reserver | 1 368 | 669 | 829 | 837 | 520 | 505 | 370 | 152 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 65 | 78 | 91 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 487 | 3 571 | 2 721 | 2 193 | 1 678 | 1 086 | 783 | 703 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 960 | 7 227 | 6 527 | 5 713 | 4 689 | 2 783 | 2 046 | 1 246 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 52 | 77 | 103 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 953 granskade bolag ligger RT VVS AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 34,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,9 procent, och soliditeten var hög — 56,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 52 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 13 personer, med säte i Tyresö.
Bolaget ska bedriva installationer inom vvs, konsultverksamhet inom vvs samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Robert Thoms (f. 1970) Verkställande direktör
- Robert Thoms (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Camilla Sultan (f. 1971) Styrelseledamot
- Henrik Thoms (f. 1996) Styrelseledamot
- Lars Fredriksson (f. 1985) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-07 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Orrvägen 29B, 135 53, Tyresö Besök: Rotviksvägen 10, Tyresö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |