starkabolag.se

Aktiebolag Uddevalla

RR Verkstad & Tvätt AB

163 sökningar

Omsättning 2025

2 mkr

−14,5 %
Rörelsemarginal

7,2 %

+4,4 p.e.
Soliditet

48,1 %

+5,8 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 0102 3513 8311 5643 179
Rörelseresultat144661 118251−106
Årets resultat7013671208−99
Eget kapital661584771300713
Balansomslutning1 8411 9122 2651 6071 051
Anställda00312
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 0102 3513 8311 5643 179
Personalkostnader7931 1551 405237625
Av- och nedskrivningar270156163140
Övriga externa kostnader7341 0336235922 558
Övriga rörelseposter, netto−6959−522−470−102
Rörelseresultat144661 118251−106
Ränteintäkter1012——
Räntekostnader5746102
Resultat efter finansiella poster88201 129252−109
Bokslutsdispositioner00−2840184
Skatt18717544175
Årets resultat7013671208−99

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar8831 2676754590
Kortfristiga fordringar751135941174912
Kassa och bank207510649974139
Omsättningstillgångar9586461 5901 1481 051
Summa tillgångar1 8411 9122 2651 6071 051
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat54152150122762
Eget kapital661584771300713
Justerat eget kapital886809996300713
Obeskattade reserver28328328300
Långfristiga skulder656772490535232
Kortfristiga skulder241273721772106
Summa eget kapital och skulder1 8411 9122 2651 6071 051

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte RR Verkstad & Tvätt AB 2 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,2 procent, och soliditeten var god — 48,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 15 procent. Sätet finns i Uddevalla.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Transport, bilverkstad, bilvård samt köpa och sälja bilar + reservdelar.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är RR Verkstad & Tvätt AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av RR Verkstad & Tvätt AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller RR Verkstad & Tvätt AB (556946-4372)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

RR Verkstad & Tvätt AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2013-10-24
Bransch Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311)
Adress
Gräskärrsvägen 6, 451 55, Uddevalla
Besök: Gräskärrsvägen 6, Uddevalla
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad