Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar RR Revision AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
RR Revision AB minskade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 172 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 28,8 procent, mot branschmedianens 21,0 procent.
Soliditeten ligger på 75,1 procent — branschens median är 52,3 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Revision
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 79 | 156 | 49 % | |
| Värdeförändring | −12,0 % | 96 | 153 | 37 % |
| Tillväxt i omsättning | −3,6 % | 144 | 172 | 16 % |
| Rörelsemarginal | 28,8 % | 35 | 171 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 78,2 % | 61 | 172 | 65 % |
| Soliditet | 75,1 % | 19 | 172 | 89 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 864 tkr | 49 | 172 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 536 tkr | 30 | 172 | 83 % |
| Nettoomsättning | 13 048 tkr | 84 | 172 | 51 % |
| Rörelseresultat | 3 752 tkr | 63 | 172 | 63 % |
| Antal anställda | 7 | 97 | 172 | 44 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 540 | 9 286 | 62 % | |
| Värdeförändring | −12,0 % | 6 817 | 9 168 | 26 % |
| Tillväxt i omsättning | −3,6 % | 7 430 | 10 558 | 30 % |
| Rörelsemarginal | 28,8 % | 431 | 10 545 | 96 % |
| Avkastning på eget kapital | 78,2 % | 441 | 10 559 | 96 % |
| Soliditet | 75,1 % | 1 243 | 10 533 | 88 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 864 tkr | 5 412 | 10 559 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 536 tkr | 1 262 | 10 559 | 88 % |
| Nettoomsättning | 13 048 tkr | 6 035 | 10 559 | 43 % |
| Rörelseresultat | 3 752 tkr | 2 111 | 10 559 | 80 % |
| Antal anställda | 7 | 5 470 | 10 559 | 48 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 29 591 | 78 286 | 62 % | |
| Värdeförändring | −12,0 % | 56 935 | 77 169 | 26 % |
| Tillväxt i omsättning | −3,6 % | 60 533 | 87 562 | 31 % |
| Rörelsemarginal | 28,8 % | 3 515 | 87 475 | 96 % |
| Avkastning på eget kapital | 78,2 % | 3 743 | 87 581 | 96 % |
| Soliditet | 75,1 % | 10 448 | 87 381 | 88 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 864 tkr | 44 758 | 87 582 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 536 tkr | 9 881 | 87 582 | 89 % |
| Nettoomsättning | 13 048 tkr | 50 176 | 87 582 | 43 % |
| Rörelseresultat | 3 752 tkr | 17 615 | 87 582 | 80 % |
| Antal anställda | 7 | 45 717 | 87 582 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .