Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar RP Elmontage AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
RP Elmontage AB ökade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 709 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 5,1 procent, mot branschmedianens 3,4 procent.
Soliditeten ligger på 14,9 procent — branschens median är 27,8 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 18.
Branschen: Personaluthyrning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 443 | 529 | 16 % | |
| Värdeförändring | +20,0 % | 207 | 515 | 60 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,3 % | 231 | 709 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 272 | 709 | 62 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,9 % | 261 | 709 | 63 % |
| Soliditet | 14,9 % | 519 | 709 | 27 % |
| Nettoomsättning per anställd | 954 tkr | 321 | 709 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 49 tkr | 263 | 709 | 63 % |
| Nettoomsättning | 7 634 tkr | 548 | 709 | 23 % |
| Rörelseresultat | 391 tkr | 401 | 709 | 43 % |
| Antal anställda | 8 | 531 | 709 | 25 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 540 | 1 785 | 14 % | |
| Värdeförändring | +20,0 % | 735 | 1 762 | 58 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,3 % | 636 | 2 127 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 1 061 | 2 127 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,9 % | 611 | 2 127 | 71 % |
| Soliditet | 14,9 % | 1 814 | 2 127 | 15 % |
| Nettoomsättning per anställd | 954 tkr | 1 903 | 2 127 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 49 tkr | 1 354 | 2 127 | 36 % |
| Nettoomsättning | 7 634 tkr | 1 562 | 2 127 | 27 % |
| Rörelseresultat | 391 tkr | 1 305 | 2 127 | 39 % |
| Antal anställda | 8 | 933 | 2 127 | 56 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 61 845 | 70 189 | 12 % | |
| Värdeförändring | +20,0 % | 28 548 | 69 145 | 59 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,3 % | 27 180 | 87 530 | 69 % |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 43 778 | 87 448 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,9 % | 26 160 | 87 549 | 70 % |
| Soliditet | 14,9 % | 75 634 | 87 505 | 14 % |
| Nettoomsättning per anställd | 954 tkr | 78 449 | 87 550 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | 49 tkr | 56 161 | 87 550 | 36 % |
| Nettoomsättning | 7 634 tkr | 67 138 | 87 550 | 23 % |
| Rörelseresultat | 391 tkr | 55 440 | 87 550 | 37 % |
| Antal anställda | 8 | 41 056 | 87 550 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .