Aktiebolag Stockholm 78 sökningar
Roza Holding AB
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
90,0 %
−9,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −163 | −200 | −142 | −250 | −48 | −46 | −42 | −42 |
| Årets resultat | 1 198 | 1 319 | −393 | 1 | 70 | −349 | −123 | 7 400 |
| Eget kapital | 11 361 | 11 163 | 10 444 | 11 237 | 11 486 | 11 416 | 11 765 | 13 188 |
| Balansomslutning | 12 628 | 11 279 | 10 444 | 26 822 | 23 182 | 23 525 | 20 029 | 22 830 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 163 | 200 | 142 | 250 | 48 | 46 | 42 | 42 |
| Rörelseresultat | −163 | −200 | −142 | −250 | −48 | −46 | −42 | −42 |
| Ränteintäkter | 1 361 | 1 520 | 43 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 1 198 | 1 319 | −393 | −250 | −430 | −349 | −123 | 7 068 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 251 | 500 | 0 | 0 | 332 |
| Årets resultat | 1 198 | 1 319 | −393 | 1 | 70 | −349 | −123 | 7 400 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 895 | 10 536 | 8 973 | 19 316 | 19 462 | 19 458 | 19 316 | 19 316 |
| Kortfristiga fordringar | 367 | 622 | 972 | 147 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 366 | 121 | 499 | 7 359 | 3 720 | 4 066 | 712 | 3 514 |
| Omsättningstillgångar | 733 | 743 | 1 472 | 7 506 | 3 720 | 4 067 | 713 | 3 514 |
| Summa tillgångar | 12 628 | 11 279 | 10 444 | 26 822 | 23 182 | 23 525 | 20 029 | 22 830 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 10 113 | 9 794 | 10 787 | 11 186 | 11 366 | 11 715 | 11 838 | 5 738 |
| Eget kapital | 11 361 | 11 163 | 10 444 | 11 237 | 11 486 | 11 416 | 11 765 | 13 188 |
| Justerat eget kapital | 11 361 | 11 163 | 10 444 | 11 237 | 11 486 | 11 416 | 11 765 | 13 188 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 15 445 | 11 696 | 12 109 | 8 264 | 9 642 |
| Kortfristiga skulder | 1 267 | 116 | 0 | 140 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 628 | 11 279 | 10 444 | 26 822 | 23 182 | 23 525 | 20 029 | 22 830 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 000 | 2 000 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom tolk och översättning samt uthyrning av personal. Bolaget ska äga och förvalta aktier i både svenska och utländska bolag och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roza Eti Inanc (f. 1957) Styrelseledamot
- Sitem Inanc (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Patrik Lyckestedt (f. 1983) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Roza Holding AB (556834-6042) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-21 |
|---|---|
| Adress | Norgegatan 1, 164 32, Kista Besök: Norgegatan 1, Kista |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |