Aktiebolag Svedala
RovMark AB
49 sökningar
1,4 mkr
−2,1 %-5,1 %
+11,9 p.e.-12,0 %
−4,0 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 422 | 1 453 | 1 950 |
| Rörelseresultat | −73 | −247 | −688 |
| Årets resultat | −73 | −247 | −688 |
| Eget kapital | −228 | −155 | 91 |
| Balansomslutning | 1 893 | 1 918 | 2 182 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 422 | 1 453 | 1 950 |
| Personalkostnader | 600 | 615 | 499 |
| Av- och nedskrivningar | 231 | 229 | 300 |
| Övriga externa kostnader | 619 | 893 | 1 682 |
| Övriga rörelseposter, netto | −45 | 37 | −157 |
| Rörelseresultat | −73 | −247 | −688 |
| Resultat efter finansiella poster | −73 | −247 | −688 |
| Årets resultat | −73 | −247 | −688 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 553 | 1 785 | 1 984 |
| Varulager | 11 | 10 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 52 | 88 |
| Kassa och bank | 286 | 71 | 97 |
| Omsättningstillgångar | 340 | 133 | 199 |
| Summa tillgångar | 1 893 | 1 918 | 2 182 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −180 | 67 | 0 |
| Eget kapital | −228 | −155 | 91 |
| Justerat eget kapital | −228 | −155 | 91 |
| Långfristiga skulder | 1 959 | 1 959 | 1 959 |
| Kortfristiga skulder | 162 | 114 | 132 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 893 | 1 918 | 2 182 |
| Ansvarsförbindelser | 754 | 754 | 754 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 047 bolag som granskas inom samma bransch hamnar RovMark AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -5,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -12,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Svedala.
Bolaget ska bedriva gymverksamhet, friskvård, padel-spel och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Joakim Erik Christian Ardenmark (f. 1968) Styrelseledamot
- Martina Ardenmark (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-23 |
|---|---|
| Bransch | Drift av gymanläggningar (SNI 93130) |
| Adress | Guletorpsvägen 27, 233 35, Svedala Besök: Guletorpsvägen 27, Svedala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |