Aktiebolag Norrköping
Rovent AB
57 sökningar
Omsättning 2026
9,4 mkr
+11,3 %Rörelsemarginal
6,2 %
+2,8 p.e.Soliditet
30,1 %
+7,7 p.e.Anställda
10
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 447 | 8 485 | 8 592 | 6 557 | 6 724 |
| Rörelseresultat | 586 | 286 | 628 | −440 | 193 |
| Årets resultat | 388 | 211 | 546 | −440 | 172 |
| Eget kapital | 637 | 412 | 573 | 27 | 257 |
| Balansomslutning | 2 340 | 1 846 | 2 112 | 1 071 | 1 392 |
| Anställda | 10 | 10 | 10 | 9 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 447 | 8 485 | 8 592 | 6 557 | 6 724 |
| Personalkostnader | 6 795 | 5 941 | 5 790 | 4 913 | 4 499 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 17 | 22 | 11 | 77 |
| Övriga externa kostnader | 2 354 | 2 297 | 2 194 | 2 228 | 2 030 |
| Övriga rörelseposter, netto | 316 | 56 | — | 155 | 75 |
| Rörelseresultat | 586 | 286 | 628 | −440 | 193 |
| Ränteintäkter | 8 | 2 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 14 | 38 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 594 | 275 | 592 | −440 | 192 |
| Bokslutsdispositioner | −83 | −1 | −3 | 0 | 0 |
| Skatt | 124 | 64 | 44 | 0 | 20 |
| Årets resultat | 388 | 211 | 546 | −440 | 172 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 86 | 44 | 60 | 29 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 1 331 | 1 073 | 1 266 | 1 042 | 906 |
| Kassa och bank | 923 | 729 | 786 | 0 | 476 |
| Omsättningstillgångar | 2 255 | 1 802 | 2 052 | 1 042 | 1 382 |
| Summa tillgångar | 2 340 | 1 846 | 2 112 | 1 071 | 1 392 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 199 | 461 | −23 | 107 | 35 |
| Eget kapital | 637 | 412 | 573 | 27 | 257 |
| Justerat eget kapital | 704 | 414 | 575 | 27 | 257 |
| Obeskattade reserver | 85 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 28 | 72 | 45 |
| Kortfristiga skulder | 1 618 | 1 431 | 1 509 | 972 | 1 090 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 340 | 1 846 | 2 112 | 1 071 | 1 392 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 310 | 310 | 100 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte Rovent AB 9,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 4,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 6,2 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 30,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva besiktningsverksamhet och rengöring gällande eldstäder och ventilation samt sotningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roger Nilsson (f. 1967) Styrelseledamot
- Carina Veronica Elisabeth Holmqvist (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pia Haller (f. 1961) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-05-11 |
|---|---|
| Bransch | Skorstensfejarverksamhet (SNI 81222) |
| Adress | Norrsten 114, 591 92, Motala Besök: Norrsten 114, Motala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |