Aktiebolag Nyköping
Rösängs Gård AB
80 sökningar
Omsättning 2024
4,1 mkr
−12,6 %Rörelsemarginal
22,2 %
+7,4 p.e.Soliditet
35,6 %
+6,0 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 138 | 4 733 | 4 344 | 4 050 | 3 132 |
| Rörelseresultat | 920 | 701 | 1 574 | 569 | 282 |
| Årets resultat | 540 | 177 | 675 | 116 | 0 |
| Eget kapital | 1 999 | 1 459 | 1 282 | 607 | 491 |
| Balansomslutning | 9 409 | 9 267 | 10 123 | 9 730 | 9 271 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 138 | 4 733 | 4 344 | 4 050 | 3 132 |
| Personalkostnader | 1 041 | 978 | 1 222 | 1 506 | 1 367 |
| Av- och nedskrivningar | 164 | 174 | 174 | 173 | 173 |
| Övriga externa kostnader | 4 111 | 3 956 | 3 443 | 3 585 | 3 547 |
| Övriga rörelseposter, netto | 2 098 | 1 076 | 2 069 | 1 783 | 2 237 |
| Rörelseresultat | 920 | 701 | 1 574 | 569 | 282 |
| Räntekostnader | 155 | 239 | 204 | 227 | 205 |
| Resultat efter finansiella poster | 765 | 463 | 1 370 | 343 | 80 |
| Bokslutsdispositioner | −81 | −238 | −520 | −197 | −80 |
| Skatt | 144 | 47 | 175 | 30 | 0 |
| Årets resultat | 540 | 177 | 675 | 116 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 392 | 1 556 | 1 730 | 1 903 | 2 076 |
| Varulager | 0 | 72 | 180 | 30 | 125 |
| Kortfristiga fordringar | 6 352 | 6 598 | 5 919 | 5 437 | 4 572 |
| Kassa och bank | 1 665 | 1 041 | 2 294 | 2 360 | 2 498 |
| Omsättningstillgångar | 8 017 | 7 711 | 8 393 | 7 826 | 7 195 |
| Summa tillgångar | 9 409 | 9 267 | 10 123 | 9 730 | 9 271 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 409 | 1 232 | 557 | 441 | 441 |
| Eget kapital | 1 999 | 1 459 | 1 282 | 607 | 491 |
| Justerat eget kapital | 3 352 | 2 748 | 2 382 | 1 294 | 1 021 |
| Obeskattade reserver | 1 704 | 1 623 | 1 385 | 865 | 668 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 858 | 2 716 | 3 074 | 3 432 |
| Kortfristiga skulder | 5 706 | 4 327 | 4 740 | 5 184 | 4 680 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 409 | 9 267 | 10 123 | 9 730 | 9 271 |
| Ställda säkerheter | 0 | 1 341 | 1 501 | 1 661 | 1 821 |
Verksamhet
Rösängs Gård AB omsatte 4,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 754 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 22,2 procent, och soliditeten var god — 35,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Nyköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Produktion av lantbruksprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Sara Helgstrand (f. 1985) Verkställande direktör
Styrelse
- Ulrik Helgstrand (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Sara Helgstrand (f. 1985) Styrelseledamot
- Filip Helgstrand (f. 1992) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Björn Bentevik (f. 1958) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-04-06 |
|---|---|
| Bransch | Odling av grönsaker (köksväxter) på friland (SNI 01133) |
| Adress | Rösäng 1, 611 90, Ålberga Besök: Rösäng 1, Ålberga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |