Aktiebolag Krokom
Rörvattnet Fastigheter AB
145 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
−3,5 %Rörelsemarginal
20,3 %
−8,0 p.e.Soliditet
9,3 %
+2,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 109 | 1 149 | 525 | 1 991 | 1 790 | 383 | 616 | 886 |
| Rörelseresultat | 225 | 325 | −355 | 322 | 698 | −13 | 3 | 267 |
| Årets resultat | 94 | 1 | −667 | 29 | 398 | −274 | −303 | 204 |
| Eget kapital | 335 | 241 | 240 | 907 | 878 | 480 | 754 | 1 057 |
| Balansomslutning | 3 610 | 3 753 | 3 342 | 4 067 | 3 923 | 3 505 | 3 927 | 4 430 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 109 | 1 149 | 525 | 1 991 | 1 790 | 383 | 616 | 886 |
| Personalkostnader | 150 | 187 | 12 | 383 | 302 | 21 | 48 | 83 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 15 | 15 | 16 | 13 | 10 | 7 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 628 | 414 | 474 | 607 | 513 | 240 | 364 | 322 |
| Övriga rörelseposter, netto | −98 | −208 | −379 | −663 | −264 | −125 | −194 | −209 |
| Rörelseresultat | 225 | 325 | −355 | 322 | 698 | −13 | 3 | 267 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 223 | 325 | −356 | 321 | 698 | −14 | −3 | 262 |
| Bokslutsdispositioner | −9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −120 | −324 | −311 | −292 | −300 | −260 | −300 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 58 |
| Årets resultat | 94 | 1 | −667 | 29 | 398 | −274 | −303 | 204 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 290 | 2 233 | 2 228 | 2 243 | 2 260 | 2 226 | 2 216 | 2 223 |
| Varulager | 0 | 38 | 0 | 28 | 22 | 13 | 61 | 121 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 205 | 192 | 881 | 1 021 | 1 021 | 1 328 | 1 696 |
| Kassa och bank | 1 268 | 1 277 | 922 | 915 | 620 | 245 | 323 | 390 |
| Omsättningstillgångar | 1 320 | 1 520 | 1 114 | 1 824 | 1 664 | 1 279 | 1 711 | 2 207 |
| Summa tillgångar | 3 610 | 3 753 | 3 342 | 4 067 | 3 923 | 3 505 | 3 927 | 4 430 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 141 | 140 | 807 | 778 | 380 | 654 | 957 | 753 |
| Eget kapital | 335 | 241 | 240 | 907 | 878 | 480 | 754 | 1 057 |
| Justerat eget kapital | 342 | 241 | 240 | 907 | 878 | 480 | 754 | 1 057 |
| Obeskattade reserver | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 849 | 1 858 | 1 873 | 1 899 | 2 093 | 2 127 | 2 194 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 417 | 1 654 | 1 229 | 1 261 | 952 | 898 | 979 | 3 373 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 610 | 3 753 | 3 342 | 4 067 | 3 923 | 3 505 | 3 927 | 4 430 |
| Ställda säkerheter | 0 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 183 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Rörvattnet Fastigheter AB strax under mitten sett till omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 20,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 9,3 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Sätet finns i Krokom.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva hotellverksamhet, turistverksamhet, event, köp och försäljning av fast egendom samt byggnadsverksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Stig Wallén (f. 1955) Verkställande direktör
Styrelse
- Stig Wallén (f. 1955) Ordförande, Styrelseledamot
- Karin Wallén (f. 1957) Styrelseledamot
- Jonas Hemmingsson (f. 1960) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Pro Hunting Company Aktiebolag (556375-7896) |
|---|---|
| Koncernmoder | Pro Hunting Company Aktiebolag (556375-7896) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1971-04-26 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av kontors- och butiksinredningar (SNI 31002) |
| Adress | Valne 227, 835 95, Nälden Besök: Valne 227, Nälden |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0640-23190 |