Aktiebolag Botkyrka
Rörmetoder JE AB
Värme- och sanitetsarbeten
83 sökningar
7 mkr
−27,9 %-6,0 %
−11,9 p.e.77,1 %
+10,5 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 990 | 9 694 | 9 927 | 11 715 | 8 041 | 10 595 | 8 191 | 6 556 |
| Rörelseresultat | −418 | 572 | 935 | 397 | −884 | 1 495 | 495 | 1 186 |
| Årets resultat | −265 | 344 | 782 | 396 | −594 | 1 172 | 380 | 696 |
| Eget kapital | 2 503 | 2 768 | 2 424 | 1 642 | 1 246 | 2 841 | 1 668 | 1 289 |
| Balansomslutning | 3 245 | 4 157 | 3 256 | 2 407 | 2 737 | 4 144 | 3 457 | 2 181 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 7 | 7 | 6 | 4 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 990 | 9 694 | 9 927 | 11 715 | 8 041 | 10 595 | 8 191 | 6 556 |
| Personalkostnader | 3 094 | 2 364 | 2 686 | 4 103 | 3 465 | 2 831 | 2 167 | 1 194 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 14 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 191 | 1 627 | 1 028 | 1 633 | 1 364 | 1 142 | 772 | 501 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 101 | −5 117 | −5 251 | −5 582 | −4 096 | −5 127 | −4 757 | −3 675 |
| Rörelseresultat | −418 | 572 | 935 | 397 | −884 | 1 495 | 495 | 1 186 |
| Ränteintäkter | 5 | 13 | 10 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −414 | 585 | 946 | 396 | −884 | 1 494 | 495 | 1 185 |
| Bokslutsdispositioner | 149 | −149 | 0 | 0 | 290 | 0 | 0 | −290 |
| Skatt | 0 | 93 | 164 | 0 | 0 | 322 | 116 | 200 |
| Årets resultat | −265 | 344 | 782 | 396 | −594 | 1 172 | 380 | 696 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 51 | 31 | 41 | 86 | 36 | 48 | 60 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 871 | 1 466 | 786 | 800 | 1 631 | 943 | 1 209 | 499 |
| Kassa och bank | 2 323 | 2 660 | 2 429 | 1 521 | 1 071 | 3 152 | 2 188 | 1 681 |
| Omsättningstillgångar | 3 194 | 4 126 | 3 216 | 2 321 | 2 701 | 4 096 | 3 397 | 2 181 |
| Summa tillgångar | 3 245 | 4 157 | 3 256 | 2 407 | 2 737 | 4 144 | 3 457 | 2 181 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 718 | 2 374 | 1 592 | 1 196 | 1 790 | 1 619 | 1 238 | 543 |
| Eget kapital | 2 503 | 2 768 | 2 424 | 1 642 | 1 246 | 2 841 | 1 668 | 1 289 |
| Justerat eget kapital | 2 503 | 2 886 | 2 424 | 1 642 | 1 246 | 3 071 | 1 898 | 1 519 |
| Obeskattade reserver | 0 | 149 | 0 | 0 | 0 | 290 | 290 | 290 |
| Kortfristiga skulder | 742 | 1 240 | 832 | 765 | 1 491 | 1 013 | 1 499 | 602 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 245 | 4 157 | 3 256 | 2 407 | 2 737 | 4 144 | 3 457 | 2 181 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 953 granskade bolag ligger Rörmetoder JE AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -6,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 77,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 28 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Botkyrka.
Bolaget skall bedriva rör och VVS verksamhet, bygg och fastighetsservice och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Johan Eriksson (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Kim Söderström (f. 1980) Styrelseledamot
- Tommy Eriksson (f. 1945) Styrelsesuppleant
- Robert Axgart Wennerlund (f. 1985) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-03-26 |
|---|---|
| Adress | Timmermansstigen 35, 144 33, Rönninge Besök: Timmermansstigen 35, Rönninge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |