Aktiebolag Vellinge
Rörkompaniet Blad & Dahling AB
18 sökningar
4,5 mkr
−1,0 %7,0 %
+3,1 p.e.44,5 %
+9,0 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 490 | 4 537 | 2 605 | 913 |
| Rörelseresultat | 315 | 177 | 133 | 334 |
| Årets resultat | 190 | 103 | 77 | 199 |
| Eget kapital | 593 | 403 | 300 | 224 |
| Balansomslutning | 1 334 | 1 137 | 685 | 434 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 490 | 4 537 | 2 605 | 913 |
| Personalkostnader | 1 375 | 1 272 | 1 211 | 371 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 22 | 11 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 240 | 248 | 418 | 126 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 510 | −2 818 | −832 | −82 |
| Rörelseresultat | 315 | 177 | 133 | 334 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 315 | 176 | 134 | 334 |
| Bokslutsdispositioner | −75 | −45 | −35 | −84 |
| Skatt | 50 | 28 | 22 | 52 |
| Årets resultat | 190 | 103 | 77 | 199 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 312 | 295 | 157 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 299 | 338 | 219 | 248 |
| Kassa och bank | 723 | 504 | 309 | 186 |
| Omsättningstillgångar | 1 022 | 843 | 529 | 434 |
| Summa tillgångar | 1 334 | 1 137 | 685 | 434 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 378 | 275 | 198 | 0 |
| Eget kapital | 593 | 403 | 300 | 224 |
| Justerat eget kapital | 783 | 533 | 394 | 291 |
| Obeskattade reserver | 239 | 164 | 119 | 84 |
| Långfristiga skulder | 0 | 130 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 502 | 440 | 266 | 126 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 334 | 1 137 | 685 | 434 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 954 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Rörkompaniet Blad & Dahling AB över mittlinjen sett till omsättning, med 4,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,0 procent, och soliditeten var god — 44,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Vellinge.
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra arbeten rörande vatten, värme och sanitet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Dahling (f. 1993) Styrelseledamot
- Dennis Blad (f. 1993) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-03-07 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Sandåkersvägen 17, 236 35, Höllviken Besök: Sandåkersvägen 17, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |