Aktiebolag Vallentuna
Rörfirman i Gillinge AB
119 sökningar
Omsättning 2025
41,4 mkr
−10,1 %Rörelsemarginal
15,5 %
−4,9 p.e.Soliditet
64,6 %
+2,9 p.e.Anställda
16
+6,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 41 422 | 46 092 | 43 513 | 35 077 | 28 465 |
| Rörelseresultat | 6 423 | 9 384 | 6 626 | 6 358 | 3 211 |
| Årets resultat | 4 866 | 6 011 | 4 928 | 4 262 | 1 980 |
| Eget kapital | 6 284 | 7 418 | 6 307 | 5 579 | 3 117 |
| Balansomslutning | 20 420 | 22 781 | 19 168 | 17 230 | 13 078 |
| Anställda | 16 | 15 | 15 | 15 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 41 422 | 46 092 | 43 513 | 35 077 | 28 465 |
| Personalkostnader | 11 010 | 11 121 | 10 506 | 10 209 | 9 560 |
| Av- och nedskrivningar | 202 | 276 | 160 | 111 | 69 |
| Övriga externa kostnader | 2 480 | 2 138 | 2 791 | 2 189 | 2 065 |
| Övriga rörelseposter, netto | −21 307 | −23 173 | −23 430 | −16 210 | −13 560 |
| Rörelseresultat | 6 423 | 9 384 | 6 626 | 6 358 | 3 211 |
| Ränteintäkter | 161 | 265 | 183 | — | — |
| Räntekostnader | 26 | 16 | 8 | 7 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 558 | 9 633 | 6 801 | 6 374 | 3 207 |
| Bokslutsdispositioner | −351 | −1 982 | −527 | −983 | −690 |
| Skatt | 1 340 | 1 639 | 1 346 | 1 129 | 537 |
| Årets resultat | 4 866 | 6 011 | 4 928 | 4 262 | 1 980 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 173 | 1 409 | 1 637 | 1 108 | 749 |
| Varulager | 329 | 235 | 1 304 | 842 | 207 |
| Kortfristiga fordringar | 7 846 | 13 567 | 11 844 | 7 848 | 7 101 |
| Kassa och bank | 11 072 | 7 570 | 4 383 | 7 432 | 5 020 |
| Omsättningstillgångar | 19 247 | 21 373 | 17 531 | 16 122 | 12 329 |
| Summa tillgångar | 20 420 | 22 781 | 19 168 | 17 230 | 13 078 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 318 | 1 307 | 1 279 | 1 217 | 1 037 |
| Eget kapital | 6 284 | 7 418 | 6 307 | 5 579 | 3 117 |
| Justerat eget kapital | 13 199 | 14 053 | 11 369 | 10 222 | 7 131 |
| Obeskattade reserver | 8 709 | 8 357 | 6 375 | 5 848 | 5 055 |
| Avsättningar | 672 | 624 | 576 | 528 | 480 |
| Kortfristiga skulder | 4 755 | 6 382 | 5 910 | 5 275 | 4 426 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 420 | 22 781 | 19 168 | 17 230 | 13 078 |
Verksamhet
Rörfirman i Gillinge AB omsatte 41,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 4 982 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 15,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 64,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 16 personer, med säte i Vallentuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra arbeten inom rörmokeri och VVS samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Pierre Gatelin (f. 1973) Styrelseledamot
- Kristina Svensson (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Åsheim (f. 1967) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Pierre Gatelin AB (556783-5631) |
|---|---|
| Koncernmoder | Pierre Gatelin AB (556783-5631) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-06-05 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Gillinge 54 B, 186 91, Vallentuna Besök: Gillinge 54 B, Vallentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |