Aktiebolag Malmö
Ronnys Måleriservice AB
57 sökningar
Omsättning 2025
787 tkr
+18,7 %Rörelsemarginal
5,2 %
+12,8 p.e.Soliditet
63,7 %
+10,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 787 | 663 | 953 | 671 | 760 |
| Rörelseresultat | 41 | −50 | 97 | −43 | 26 |
| Årets resultat | 30 | −26 | 65 | −36 | 15 |
| Eget kapital | 138 | 107 | 158 | 93 | 128 |
| Balansomslutning | 229 | 202 | 270 | 207 | 261 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 787 | 663 | 953 | 671 | 760 |
| Personalkostnader | 420 | 462 | 344 | 443 | 403 |
| Övriga externa kostnader | 149 | 128 | 350 | 129 | 178 |
| Övriga rörelseposter, netto | −177 | −123 | −162 | −142 | −153 |
| Rörelseresultat | 41 | −50 | 97 | −43 | 26 |
| Resultat efter finansiella poster | 42 | −50 | 97 | −43 | 26 |
| Bokslutsdispositioner | −10 | 24 | −24 | 7 | −7 |
| Skatt | 1 | 0 | 8 | 0 | 4 |
| Årets resultat | 30 | −26 | 65 | −36 | 15 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 50 | 50 | 50 | 50 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 84 | 72 | 129 | 137 | 168 |
| Kassa och bank | 95 | 80 | 91 | 20 | 68 |
| Omsättningstillgångar | 229 | 202 | 270 | 207 | 261 |
| Summa tillgångar | 229 | 202 | 270 | 207 | 261 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 58 | 83 | 43 | 79 | 63 |
| Eget kapital | 138 | 107 | 158 | 93 | 128 |
| Justerat eget kapital | 146 | 107 | 177 | 93 | 134 |
| Obeskattade reserver | 10 | 0 | 24 | 0 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 81 | 95 | 88 | 114 | 126 |
| Summa eget kapital och skulder | 229 | 202 | 270 | 207 | 261 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ronnys Måleriservice AB 787 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,2 procent, och soliditeten var hög — 63,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 19 procent. Bolaget hör hemma i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Tillhandahålla tjänster inom måleribranschen till företag och privatpersoner.
Hitta fler företag som Ronnys Måleriservice AB – inom måleriarbeten i Malmö →
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ronny Johansson (f. 1968) Styrelseledamot
- Helene Cederholm (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-03-25 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Hallongatan 35, 212 31, Malmö Besök: Hallongatan 35, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |