Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Ronnmans Frisörservice Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Ronnmans Frisörservice Aktiebolag ökade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 154 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är −2,3 procent, mot branschmedianens 5,3 procent.
Soliditeten ligger på 85,1 procent — branschens median är 48,1 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Partihandel med kemiska produkter
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +0,9 % | 83 | 153 | 46 % |
| Rörelsemarginal | −2,3 % | 145 | 154 | 6 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | 144 | 154 | 6 % |
| Soliditet | 85,1 % | 8 | 154 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 230 tkr | 140 | 154 | 9 % |
| Rörelseresultat per anställd | −52 tkr | 141 | 154 | 8 % |
| Nettoomsättning | 13 379 tkr | 141 | 154 | 8 % |
| Rörelseresultat | −310 tkr | 141 | 154 | 8 % |
| Antal anställda | 6 | 103 | 154 | 33 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +0,9 % | 8 424 | 15 013 | 44 % |
| Rörelsemarginal | −2,3 % | 12 947 | 15 000 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | 13 016 | 15 018 | 13 % |
| Soliditet | 85,1 % | 408 | 15 011 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 230 tkr | 6 208 | 15 018 | 59 % |
| Rörelseresultat per anställd | −52 tkr | 13 133 | 15 018 | 13 % |
| Nettoomsättning | 13 379 tkr | 8 585 | 15 018 | 43 % |
| Rörelseresultat | −310 tkr | 12 929 | 15 018 | 14 % |
| Antal anställda | 6 | 8 804 | 15 018 | 41 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +0,9 % | 49 470 | 87 544 | 43 % |
| Rörelsemarginal | −2,3 % | 75 431 | 87 457 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | 75 316 | 87 563 | 14 % |
| Soliditet | 85,1 % | 2 217 | 87 519 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 230 tkr | 35 012 | 87 564 | 60 % |
| Rörelseresultat per anställd | −52 tkr | 76 665 | 87 564 | 12 % |
| Nettoomsättning | 13 379 tkr | 49 362 | 87 564 | 44 % |
| Rörelseresultat | −310 tkr | 75 580 | 87 564 | 14 % |
| Antal anställda | 6 | 51 165 | 87 564 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .